Ali Koç Dönemi Fenerbahçe İçin Hayal Kırıklığı Oldu

Fenerbahçe 2000’li yıllara damgasını vuran bir kulüp! 1998 yılında başkan seçilen Aziz Yıldırım 2000’li yıllar ile beraber Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerinden birisi olmayı başardı.

Galatasaray’ın Süper Lig’de üst üste dört sezon şampiyon olması, UEFA ve Süper Kupa’yı kazanması Fenerbahçeli taraftarların takımlarına duydukları tepkiyi arttırıyordu. Fenerbahçe 90’lı yılların sonlarında başarısız bir kulüptü. Aziz Yıldırım bunu kırmayı başaran isim oldu. Fenerbahçe’ye çok sayıda şampiyonluk yaşattı. Futbolun yanı sıra erkek ve kadın basketbol, erkek ve kadın voleybol branşlarında da şampiyonluklar elde eden takımların kurucusu idi.

Ali Koç 2018 Yılının Haziran Ayından Bu Yana Fenerbahçe’yi Yönetiyor

3 Temmuz süreci Fenerbahçe’yi fazlasıyla yıprattı. Aziz Yıldırım da hem ilerleyen yaşı hem de sağlık sorunları sebebiyle eskisi kadar iyi bir başkanlık performansı gösteremiyordu. Fenerbahçeli taraftarlar 2000’li yıllarda Aziz Yıldırım için “büyük başkan bizi bırakma” tezahüratları yapıyorlardı. Ancak, 2010’lu yıllarda işler değişmişti. Fenerbahçe bilhassa futbolda ezeli rakibi Galatasaray’ın gerisinde kalmıştı. Dördüncü yıldızı ilk takan kulüp Galatasaray olmuştu.

Ali Koç Türkiye’nin en tanınmış simalarından birisi! Koç ailesinin fertlerinden birisi olan Ali Koç aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarı! Aziz Yıldırım’ın başkan olduğu dönemde yönetimde bulunmuş birisi! Ali Koç 2018 yılının Haziran ayında gerçekleşen başkanlık seçimlerinde aday oldu. Fenerbahçeli taraftarlar Ali Koç’u bir kurtarıcı olarak görüyorlardı. Tarihler 3 Haziran 2018’i gösteriyordu. Ali Koç yirmi yıllık Aziz Yıldırım dönemine son vererek Fenerbahçe’nin yeni başkanı oldu.

Futbolda Başarısızlık Üzerine Başarısızlık Yaşandı

Ali Koç 2018 – 2019 sezonuna Hollandalı teknik adam Cocu ile başladı. Ancak, bu sezon Fenerbahçe tarihinin en kötü sezonlarından birisiydi. Sarı lacivertli takım ligin ilk yarısını 17’inci sırada tamamladı. Aralık ayında takımın başına Ersun Yanal geçti. Yapılan transferlerin hiçbirisinden verim alınamadı. Fenerbahçe sezonu altıncı sırada tamamladı.

2019 – 2020 sezonunu yedinci, 2020 – 2021 sezonunu üçüncü, 2021 – 2022 sezonunu ikinci sırada tamamlayan Fenerbahçe’de Ali Koç’un başkanlık dönemi kabus gibi geçti. Tek bir kupa kazanılamadı. Sarı lacivertli takım 1999 yılından bu yana Kadıköy’de Galatasaray’a maç kaybetmiyordu. Ancak, galibiyet serisi 23 Şubat 2020 tarihinde oynanan maçta son buldu.

Diğer Branşlarda Durum Fena Değil!

Fenerbahçe Ali Koç döneminde futbol dışı branşlarda fena olmayan sonuçlar aldı. Kadın voleybol takımı 2022 – 2023 sezonunda Misli.com Sultanlar Ligi’nde şampiyon oldu. Ayrıca, bu sezonun başında Vakıfbank’ı mağlup ederek Şampiyonlar Kupası’nın sahibi oldu.

Fenerbahçe erkek basketbol takımı 2021 – 2022 sezonunda Basketbol Erkekler Süper Ligi’nde şampiyon oldu. Fenerbahçe kadın basketbol takımı Ali Koç döneminde hem Türkiye’de hem de Avrupa’da şampiyonluklar kazandı.

Ali Koç’un futbolda şampiyonluk yaşamak istediği biliniyor. Ancak, Fenerbahçe’nin 2022 – 2023 sezonunda Süper Lig’de şampiyon olması zor!