Emre Mor’un Kariyerinin Başları

24 yaşındaki gurbetçi sağ kanat Emre Mor, nerdeyse futbol hayatına başladığı günden beri dünyada en çok konuşulmuş olan Türk kökenli futbolcularından birisidir. Futbola başladığı Danimarka’nın altyapı takımlarında yüksek performans göstermeyi başarmış olan Milli futbolcumuz, profesyonel futbol yaşamının ilk zirvesine Danimarka’nın Nordsjaelland takımında 2015/2016 sezonunda ulaşmayı başarmıştı.

Futbolcu ilk zirvesine ulaştığı zaman henüz 16 yaşında olan sağ kanat, bunun yanında asıl takdire değer performansına Danimarka’nın Milli takımlarında ulaşmıştı. Hırsı ve başarılı tekniği ile birlikte adeta taraftarları kendisine hayran bırakmış olan Emre Mor, Danimarka U Milli takımlarında 22 profesyonel mücadelede Danimarka Milli formasını sırtına geçirmiş ve 3 defa rakip takımların ağlarını havalandırmayı başarmıştır.

İlerleyen yaşlarında Türkiye U21 Milli takımına geçiş yapmış olan Emre Mor, bu forma ile sadece 1 adet maça çıkmış ardından Türkiye A Milli takımına yatay geçiş yapmıştır. A Milli takım forması ile birlikte toplamda 15 defa maça çıkmış olan sağ kanat, 1 gol atabilmiş ve 3 tane de gol pası atmayı başarmıştır.

Emre Mor’u Doğuran Takım

24 yaşındaki Milli futbolcumuz futbol hayatına Lyngby takımının altyapısında başlamıştır. 2014/2015 sezonunun ilk devresini Lyngby BK U19’da geçiren futbolcu, sezonun ikinci devresi için bedelsiz olarak Nordsjaelland U19 takımına transfer edilmişti. Bu takımda kaç maça çıkmış ve kaç gole imza atmış bilgi sahibi değiliz ancak gösterdiği performans ile gencecik yaşına rağmen A takımın dikkatini çekmeyi başaran Emre Mor, 2015/2016 sezonunun en başında üst takıma transfer edilmiş.

Bu sezonda Danimarka’nın 1’inci ligi olan Superligaen ekiplerinden ve bulunduğu ligin en iyi takımlarından olan FC Nordsjaelland’da geçiren Emre Mor, güncel piyasa değerini 100 bin Euro civarından 5 milyon Euro değerine kadar yükseltmeyi başardı. Gelecek vaat ettiğini bütün dünyaya gösteren genç yetenek bu yılda ki performansı ile dünyanın en başarılı takımlarından Alman ekibi Dortmund’un ilgisini üzerine çekmeyi başarmış. Aslında sadece 13 maça çıkmış olan futbolcu toplamda 973 dakika boyunca sahada kalabilmiş. Bu sahada kalma süresi nerdeyse her maçta full performans ile sahada kaldığını gösteriyor. Bu maçlarda toplamda 2 gole imza atmayı başardı ve 2 adet de asist yapabildi.

Bu gelecek vaat ettiğini ispat eden performansı sonrasında Dortmund, Emre Mor için FC Nordsjaelland takımına 9.75 milyon Euro bonservis bedeli ödemeyi kabul etmişti.

Danimarka U Milli Takımları

Emre Mor, ilk olarak Danimarka U17 takımında 4 adet maçta forma giymiştir. Toplamda da 219 dakika sahada kalmış ancak gol katkısında bulunamamıştır. Sonrasında Danimarka U18’de görev alan Mor, 6 maça çıkmış ve Milli forma ile ilk golünü burada atmıştır. Türkiye Milli takımına geçiş yapmadan önce son olarak Danimarka U19’da görev yapan sağ kanat, toplamda 7 adet profesyonel maça çıkmış ve 2 defa rakip ağları havalandırmayı başarmıştır.