Fenerbahçe, Futbol Akademisi İnşaatına Başlıyor

Fenerbahçe’de Cumartesi günü Olağan Divan Kurulu toplantısı yapıldı. Divan Kurulu’nda konuşmasını yapan Başkan Ali Koç çok önemli bir projeyi açıkladı. Fenerbahçe, çok yakın zamanda Futbol Akademisi inşaatına başlıyor.

Başkan Ali Koç Divan Kurulunda Açıkladı

Ali Koç yönetimi uzun süredir çalıştığı akademi kurma projesinde temel atma aşamasına geldi. Koç, divan kurulunda projeye dair önemli bilgiler verdi. Koç, Maltepe’de tahsis edilen araziyi inşaat yapımına uygun hale getirildiğini söyledi. Koç, Kasım ayının başından itibaren bizden beklenen sorumlulukları yerine getirdiklerini belirtti ve ardından da üyelere akademi projesine dair videoyu gösterdi. Akademide resmi maçların dahi oynanabileceği 5 bin kişilik 1 stadyum dahil olmak üzere toplam 7 adet futbol sahası yer alacak.

Ancak Koç, 2 tam 2 de yarım sahaya daha ihtiyaçları olduğu için ek arazi lazım olduğunu da vurguladı. İçinde tenis kortundan plaj voleybolu alanına kadar bir çok alan için arazı gerektiğini belirten Koç, bunun için devlete başvuracaklarını söyledi. Koç, belki verirler, belki vermezler bilemeyiz ancak 50 dönüm daha arazimiz olsa bu dediklerimi yapmak mümkün diyerek kulüp üyelerine durumu açıkladı.

A Takım Ve Alt Yapı İçin Ayrı Bölümler

Fenerbahçe Başkanı Koç, hayal ettikleri akademinin maliyetinin 45 milyon Euro olduğunu belirtirken, aşağı yukarı 17 milyon Euro kaynakları olduğunu belirtti ve bu hayali gerçekleştirebilmeleri halinde 10 sene sonra Türk futbolunun bambaşka bir noktaya gideceğini söyledi. Aziz Yıldırım başkanla birlikte Şükrü Saraçoğlu Stadı yaptıkları zaman Türkiye’de bir tane modern stat olmadığını vurgulayan Ali Koç, şimdi her yerin modern statlarla dolu olduğunu söyledi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bu projeyi yapabilirlerse ülkenin her yerinde akademiler olacağını sözlerine ekledi.

Fenerbahçe’nin Samandıra’daki Can Bartu Tesisleri’ne araçla 3 dakika mesafede olan 125 bin metrekarelik akademi arazisi kulübe 30 yıllığına tahsis edildi.

Fenerbahçe Futbol Akademesi’nde A takım ve altyapı için ayrı ayrı birimler tahsis edilecek. Yönetim için idari binalar, FBTV ve Fenerium mağazası da akademide yer alacak. 60 altyapı oyuncusuna hizmet verebilecek kadar yatak odası bulunacak. İşte projenin detayları…

A Takım için ayrılan bölüm

Toplam inşaat alanı: 10 bin 300 metrekare
Futbolcu yatak odası: 40 adet
Fitness ve havuz alanı: 1140 metrekare
Futbolcu lokali ve yemekhanesi
Teknik ekip ofisleri
Teknik ekip yatak odaları
3 antrenman sahası

Altyapı için ayrılan bölüm

Toplam inşaat alanı: 12 bin 450 metrekare
Futbolcu yatak odası: 30 adet (2 kişilik)
2 bin metrekare fitness ve kapalı spor salonu
Derslik ve kütüphane
Teknik ekip ofisleri
Teknki ekip yatak odaları
3 antrenman sahası

Stadyum

Alanı: 4 bin 200 metrekare
Kapasitesi: 5 bin kişi

Yönetim birimi

Toplam inşaat alanı 2 bin metrekare
Ala cart restorant
Futbolcu sağlığı merkezi
Hidroterapi-Kriyoterapi merkezi
Etkinlik alanı

FBTV – Fenerium

Toplam inşaat alanı: 1500 metrekare
FBTV stüdyolara
Fenerium mağazası