Fenerbahçe İçin Liderlik Büyük Avantaj Sağlayacak

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi B Grubu 5. maçında Fransız ekibi Rennes’i Ülker Stadyumunda konuk edecek. İki takımın da gruptan çıkmayı garantilemesine rağmen bu karşılaşma liderlik açısından oldukça kritik önem taşıyor. Fenerbahçe grubu lider tamamlamak adına bu karşılaşmadan mutlak galibiyetle ayrılmak istiyor.

Liderlik Fenerbahçe İçin Çok Büyük Önem Taşıyor

Fenerbahçe, Rennes’i yenerse 3 puandan fazlasını kazanacak. Avrupa Ligi’nde liderlik mücadelesi verdiği Rennes’i yenmesi halinde, birçok konuda avantaj elde edecek. Fenerbahçe için 2022’nin en kritik maçlarından biri yarın oynanacak. Sarı-lacivertliler, Avrupa Ligi B Grubu 5. maçında Rennes’i ağırlayacak. Bu maça iki takım da 10’ar puanla giriyor. İlk maçın 2-2 bitmesi nedeniyle yarın kazanacak takım grup liderliğini, ikili averajla garantileyecek. ,

Sarı-lacivertliler, son 12 maçını yitirmeyen rakibine karşı galip gelip bir değil pek çok zafer kazanmanın peşinde. Statü gereği Avrupa Ligi grup ikincileri, Şampiyonlar Ligi gruplarını üçüncü bitiren takımlarla ‘play-off’ turu oynuyor. Liderler ise bu turu es geçiyor ve Kupa 2’deki ilk maçını mart ayında oynuyor. Yani Fenerbahçe yarın Rennes’i yenerse Mart 2023’e kadar tek kulvarda mücadele edecek.

Avrupa’da sezona 14.500 puanla 107’nci sırada başlayan Fenerbahçe bu sezon Avrupa kupalarında sergilediği performansla (6G, 3B, 1M) 22.000 puana ulaştı ve 70’inci sıraya yükseldi. Liderlikle hem Türkiye ek puanlar kazanacak, hem de sarı-lacivertliler kuralara daha iyi torbalardan girecek.

Bu sezon UEFA’dan 11.1 milyon Euro (200 milyon TL) performans primi kazanan Fenerbahçe, gruptan lider çıkarsa ‘bonus’ para ödülü de kazanacak. Grup liderlerine 1.1 milyon Euro, ikincilerine 500 bin Euro veriliyor. Rennes maçı kazanılırsa ek kazanç 1 milyon 730 bin Euro (32 milyon TL) olacak.

Jorge Jesus, Rennes karşısında sahaya süreceği takımı büyük oranda belirledi. Kalede Altay ile başlayacak Portekizli hoca üçlü savunma kurgusunu seçecek ve Serdar Aziz, Gustavo Henrique ve Atilla Szalai’yi oynatacak. Orta alanda ise Willian Arao ve Miguel Crespo şans bulcak. Kanatlar Bright Osayi Samuel ve Lincoln Henrique’den oluşacak. Hücumda ise Diego Rossi, Michy Batsuhayi ve Joao Pedro üçlüsü yer alacak.

Fenerbahçe Birçok Alanda Zirvede

Yüzde 50 ile (48 şutta 24 isabet) şutları en fazla isabetli olan takım konumunda. Aynı zamanda maç başı ortalama 82 ile en fazla pres sekansı yaratan takımda oldu. Yüzde 64.2 ile maç başına en fazla topa sahip olan takım yine Fenerbahçe oldu. Fenerbahçe, 32 ile üçüncü bölgede maç başına en fazla top kazanan ikinci takım ve 7.4 ile rakiplere maç başına en az pas zinciri kurduran ikinci takım oldu. Sarı lacivertli ekip, 47.8 metre ile savunmasını kaleden en uzakta kuran ikinci takım olarak kayıtlara geçti.