Fenerbahçe’de Acı Arda Güler Gerçekleri

Fenerbahçe forması altında sergilediği performansla adından söz ettiren genç yetenek Arda Güler, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un davetiyle İskoçya ve Çekya ile oynanan hazırlık karşılaşmalarının kadrosunda yer almıştı. İskoçya maçında kulübede oturan Arda Güler, Çekya maçının ikinci yarısında oyuna dahil olmuş ve Antep halkının büyük desteğini arkasına almayı başarmıştı. Artık Türk futbolunda yeni bir yıldız doğuyor ve tüm dünya bu genç yıldızın doğuşunu yakından takip etmeye başlamıştı.

UEFA da genç oyuncuyu es geçmedi. Yeni yıl için izlenmesi gereken oyuncular nezdinde tavsiye paylaşan UEFA resmi sitesi ‘2023’te izlenmesi gereken oyuncular’ listesine Fenerbahçeli 17 yaşındaki futbolcuyu da aldı. Sarı lacivertli takımın genç yeteneği için UEFA internet sitesince, Arda Güler fotoğrafı en başta gösterilirken, Avrupa Ligi’nde Dinamo Kiev’e karşı kaydettiği golün videosu da eklendi. UEFA, genç yetenek için, dripling yeteneği ve delici pasları nedeniyle ‘Türk Messi‘ olarak adlandırılan oyuncunun, geçtiğimiz sezon Süper Lig tarihinin en genç golcüsü olduğunu, bu dönemde UEFA Avrupa Ligi’nde de dikkatleri üzerine çektiğini ve 2008’den bu yana Türkiye’yi temsil eden en genç oyuncu olduğunu ifade eden cümleler kullandı. Ayrıca İngiltere’nin bir numaralı gazetelerinden The Guardian da ‘En heyecan verici 60 yetenekli futbolcu’ haberinde yıldız oyuncuya yer verdi. Ülkemizin henüz yeni tanıdığı Arda Güler böylelikle bir anda dünya futbolunun da yakinen takip edeceği bir wonderkid olarak keşfedildi ve başarı merdivenlerini tırmanmaya başladı.

Arda Güler

Sadece 32 Dakika Sahada Kaldı

Dünya futbolu ve Fenerbahçe camiası yaşanan bu gelişmeler ışığında Arda Güler için büyük beklentiler içerisine girse de, Portekizli teknik direktör inadından bir türlü vazgeçmiyor. Bir yandan “zamana ihtiyacı var” diyen Jesus, bir yandan da oyuncuya sahada hiç zaman vermemeye devam ediyor. Ligde son 5 maçta hiç süre alamayan genç oyuncu sezon başından bu yana yalnızca 32 dakika süre alabildi. Son oynanan dev maçta ezeli rakibine 3-0 yenilen sarı lacivertlilerde; “madem kendi evimizde bu skorla kaybediyoruz, bari Arda Güler’i kazanalım” sesleri yükseldi. Portekizli teknik adam, son oynanan maçlardaki oyunu ile eleştirildiği kadar Arda Güler konusunda da eleştirilmeye başladı.

Tablo İç Açıcı Görünmüyor

Arda Güler’in süre aldığı maçlardaki yüksek katkı oranı neticesinde Fenerbahçeli kurmaylar geçtiğimiz Mart ayında genç yıldızın sözleşmesinde iyileştirme yaparak 2025 yılına kadar uzattı. Ancak bu sözleşmede Arda’nın 1500 dakika altında süre alması halinde 5 Milyon Euro serbest kalma maddesinin devreyr gireceği bir özel durum söz konusu. Bu süreden fazla oynaması durumunda ise bu miktar 17.5 Milyon Euro olacak. Ancak gidişat pek iç açıcı görünmüyor. Çünkü genç oyuncu 18 haftada yalnızca 32 dakika süre aldı. 1500 dakikayı geçmesi için Arda’nın en az 11 maçta 90 dakika sahada kalması gerekiyor.