Fenerbahçe’de faydalı Mağlubiyet

Fenerbahçe deplasmanda Trabzonspor’a 2-0 yenildi. Altay’ın iyi performansı olmasaydı skor daha fazla olabilirdi. Fenerbahçe bu skorla liderliği kaybetti. Dünya Kupası arasından önce Giresun’a mağlup olmasına rağmen lider giren Fenerbahçe, dönüşte nasıl bir oyun sergileyeceği merak konusuydu.

Jorge Jesus kafasındaki planların hiçbiri sahada oturamadı. Fenerbahçe, Trabzonspor deplasmanına 3 puan oyun kurgusuyla çıktı.  Osayi ve Ferdi gibi hızlı kanatlara oyunu hemen Trabzonspor yarı sahasına taşımak isteyen bir oyun kurguladı.  Portekizli teknik adam defansta, Atağa çıkarken üçlü savunma yaparken beşli bir oyun dizilişi sergilemek istedi. Fakat kağıt üzerinde anlatılan oyun planı ile saha içerisinde olan plan arasında dağlar kadar fark vardı.  

Fenerbahçe’li futbolcular henüz sanki Dünya Kupası arasından çıkamamış bir izlenimi verdi.  Bu konsantrasyon eksikliği sadece takımda değil Jorge Jesus’ta da gözlemlendi. Sezon başında Fenerbahçe’nin en iyisi olarak görülen Portekiz teknik adam, sezon başından beri elendikleri Dinamo Kiev maçı dahil en kötü performansını gösterdi.

Defanstan topla çıkmaya çalışan Fenerbahçe, Trabzonspor’un preslerine cevap veremedi. İkili mücadelelerin çoğunu kaybeden Fenerbahçe’li oyuncuların kondisyon anlamında eksik olduğu görüldü. Bu maç için İrfan Can Kahveci’ye ayrı bir parantez açmak isterim.  İnsiyatif alıp duran topları kullanması ve hücumda çalımlar denemesi güzel ama bu sürekli hale getirmesi takıma faydadan çok zarar getirdi.

Görünmeyen Problemler

Fenerbahçe’de kazandığı dönem görünmeyen problemler görünmeye başladı.  Sert bir oyun oynayan Fenerbahçe’nin kart problemleri bu maçta daha çok görüldü. Crespo takımı 10 kişi bırakması ardından gol bunun habercisi oldu. Kolay düdük çalınan bir ligde bu kadar sert oynamak bazen bu gibi olumsuz durumlara yol açabiliyor.

Trabzonspor golden öncede birçok atak yapmıştı ama Altay’ı geçmeyi başaramadı.  Jesus, üçlü öne çıkan savunması bu durumda açık vermeye devam etti.  Bu problemlere yerinde müdahale edemeyen Jesus, müdahale etmeye çalışa da çok geçti. Golden sonra çeşitli taktik ve oyuncu değişikleri olsa da bunun oyuna bir etkisi olmadı. Orta sahanın hakimiyeti tamamen Trabzonspor’daydı. Özellikle paslı oyunda çıkmakta zorlanan Fenerbahçe, Siopis’i top kapmalarına çare bulamadı.

Yıldız Değil Hamle Oyuncusu

Bu mağlubiyet Fenerbahçe için eksikleri görmesi açışından faydalı olmuş olabilir. Sezon başından beri hem ligde hem Avrupa’da uyguladığı Jesus sadece ofsayt tuzağı taktiği ile bazı işlerin yürümeyeceği anlamış olmalı.  Oynadığı 2 derbiden de galibiyet alamayan Jorge  Jesus, ligimizdeki derbilerin normal maçlardan daha farklı oynandığını anlamış olmalı.

Daha önce maçlarda da 10 kişi kalan Fenerbahçe, skoru bir şekilde lehine çevirmişti. Ama bu maçtan baştan sonra savruk istediği yapan bir takım yoktu. Fenerbahçe adına maçın en heyecanlı anı ilk yarıda King’in direk topu oldu.  Batshuayi ise maçın en kötülerindendi. Hava topların ve ikili mücadelelerin çoğunu kaybeden Belçikalı forvet maçta başarılı şut dahi atamadı. Fenerbahçe devre arasına kadar alabildiği kadar puan alıp devre arasında hamle oyuncusu alınmalı.