Fenerbahçe’li Emre Mor

Emre Mor 22/23 sezonu yaz transfer döneminde Fatih Karagümrük kulübünden 2 Milyon Euro karşılığında Fenerbahçe’ye katıldı. Volkan Demirel yönetiminde kendini bulan Emre Mor Fenerbahçe’nin yolunu tuttu. Jorge Jesus Emre Mor’u hamle oyuncusu olarak kullanıyor. Fenerbahçe forması ile şu ana kadar 21 maça çıkan Emre Mor 3 gol 1 asistlik bir performans sergiledi. Gollerinden bir tanesi oldukça önemliydi. Rennes maçında maçı 3-3’e getiren golü atan Emre Mor Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde grubu lider bitirmesinde çok büyük etken oldu.

Ligin başında şampiyonlar ligi maçında Fenerbahçe Dinamo Kiev karşısında 10 kişi kalınca Jorge Jesus ikinci yarı oyuna aldığı Emre Mor’u defansa yardımından geri adam kovalama durumundan dolayı çıkartmıştı. O gün çoğu kişi Emre Mor Karagümrük kulübünde olan yükselişinin son bulacağı, oyuncunun eskiden olduğu gibi futboldan uzaklaşacağını düşünüyordu. Ancak işler öyle olmadı kondisyon kazanan Emre Mor kariyerinde şu ana kadar yapmadığı bir artıyı yapıyordu adam kovalayıp defansa yardım ediyor top çalıyordu. Emre Mor’un kafasını futbola verdiği zaman neler yapabileceğini gösteriyordu. Fenerbahçe’nin sıkışık fikstüründe Jorge Jesus her oyuncuya ilk 11de yer veriyordu. Emre Mor 11 kez maça ilk 11 de çıktı. Emre Mor saha da adam eksiltiyor, hızını kullanarak top çalıyor, oyun zekasını kullanarak araya girerek oynuyor.

Volkan Demirel’in aşılamış olduğu zihinsel özelliklerin üzerine modern futbolda olan eksiklerini de çalışarak tamamlıyor. Harika bir futbol ortaya koymuyor fakat saha da yapması gerekenleri elinden geldiğince yapıyor. 5 yıldız üzerinden 3,5 yıldız ile oynuyor. Sahadaki en büyük eksikliği takım arkadaşları ile olan uyumu ve pas tercihleri. Fiziksel olarak bazı pozisyonlarda yerde kalsa da Emre Mor da fiziksel zafiyeti yerine pas tercihleri daha çok göze batıyor. Son pas tercihlerini doğru yapsa şu an istatistik olarak 2 katına çıkartabilirdi. Emre Mor da modern futbol anlamında ciddi bir gelişme var. Sizce bunun nedeni ne?

Artık Ne Farklı?

Fatih Terim’in Türk milli takımı döneminde futbol severlere 18 yaşında harikalar yaratan Türk Messi lakabını alan bir çocuk izlettirdi. Harika bilek hareketleri adam eksiltmeleri tahmin edilemez manevraları ile izleyenleri mest ediyordu. 9 Milyon 750 Bin Euro bonservis bedeli karşılığında Alman devlerinden Dortmund’a götürdü o performans Emre’yi. Ancak Dortmund kulübünde saha yaptıklarından çok günlük hayatta magazinde konuşulmaya başladı. Adının yazdığı kral taçlı fotoğrafı gündemden uzun süre düşmedi. Antrenmanlara geç kalmaları ve disiplinsiz tavırlarından dolayı kadro dışı kaldı.

Dortmund kulübü Emre Mor’u 13 Milyon Euro bonservis bedeli karşılığında İspanya takımı Celta Vigo takımına sattı. Celta Vigo takımı kendi bonservis rekorunu kırarak Emre Mor’u takımlarına kazandırdılar. Emre Mor Celta Vigo takımında da aynı davranışlarına devam etti aklını futbola vermedi. Emre Mor’un Kariyer Zinciri İspanya takımında da bekleneni veremeyince Galatasaray ve Olimpiakos takımlarına kiralandı. Özellikle Galatasaray kulübünde kendini bulacağını Fatih Terim’in Emre Mor’u futbola geri döndüreceğine olan inanç çok fazlaydı. Ancak beklenen yine olmadı Emre Mor aklını futbola vermedi.

Genç yaşta çoğu kişi futbol hayatının bittiğini düşünüyor hatta tüm Türkiye’nin büyülü gözlerle milli maçta izlediği futbolcunun varlığını unutmaya başlayanlar vardı. Fatih Karagümrük takımına kiralanan Emre Mor kariyerinde bazı şeyleri düzeltmeye başladı bunda en çok teknik direktörü Volkan Demirel’in katkısı olduğu söyleniyor. Emre ile sürekli birebir ilgilenmiş ve aklını futbola vermesini sağlamış ona ne kadar inandığından bahsetmiş. Emre de silik geçen onca yıldan sonra kariyerinde adeta yeni bir başlangıç yaptı. Bakalım ilerlemesi ne kadar sürecek hangi noktalara gelecek en önemlisi potansiyeline kavuşabilecek mi?

Emre Mor istatistikleri

15/16 sezonunda Nordsjaelland takımında a takım seviyesinde futbola başlayan Emre Mor 13 maça çıkıp 2 gol katkısı vermiştir. 16/17 sezonunda Dortmund takımı ile 19 maça çıkıp 1 gol 2 asistlik performans sergiledi. 17/18 ve 18/19 sezonlarında Celta Vigo ile 39 maça çıkan Emre Mor 1 gol 2 asist performans sergiledi. 19/20 sezonunda Olimpiakos ve Galatasaray forması giyen futbolcu Galatasaray ile 17 maça çıkıp skora katkı yapamamıştır. Olimpiakos ile de 5 maça çıkan Emre Mor skora katkı yapamamıştır.

20/21 sezonunda Celta Vigo ile sezonu tekrar geçiren futbolcu 13 maça çıkıp 1 gol 1 asistlik performans sergiledi. 21/22 sezonunda Fatih Karagümrük forması giyen Emre Mor 29 maça çıkıp 6 gol 4 asistlik performans sergiledi. Türk milli takımı ile de 10 kez sahaya çıkan milli oyuncu 2 asistlik performans sergilemiştir.