Fenerbahçe’nin Güncel Muhtemel Rakipleri

UEFA Avrupa Ligi‘nde yoluna doludizgin devam eden ve oynadığı iyi fubolla başarılı sonuçlar alan Fenerbahçe, B Grubu’ndan çıkmayı garantilerken Sarı-Lacivertli taraftarlar bir üst turdaki muhtemel rakipleri şimdiden araştırmaya başladı. Portkizli teknik adam Jorge Jesus, gruptaki son iki maçında alacağı galibiyetlerle lider olarak direkt son 16 turunu isterken, hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Fenerbahçe’nin güncel puan durumundaki rakipleri ise göz korkutuyor. Fenerbahçe, grubunu ikinci sırada bitirmesi halinde dünya devlerinden biriyle eşleşebilir.

Temsilcimiz Fenerbahçe’de Sıradaki Hedef Grup Liderliği

UEFA Avrupa Ligi‘nde Rennes, AEK Larnaca ve Dinamo Kiev ile birlikteB Grubu’nda mücadele eden temsilcimiz Fenerbahçe, 4. haftanın sonunda topladığı 10 puanla ilk sırada bulunurken, son oynadığı AEK mücadelesinin ardından gruptan çıkmayı garantileyerek çok önemli bir başarı elde etmiş oldu.

Sarı lacivertli ekip aldığı bu galibiyetin ardından yeni hedefini grubunu lider tamamlayarak bir üst turda seri başı olmak olarak güncellerken, grupta oynayacağı Fransız ekibi Rennes ve Ukrayna ekibi Dinamo Kiev karşılaşmalarından mutlak 3 puan alarak gruptan lider çıkmanın hesaplarını yapmaya şimdiden başladı. Gruptan birinci ya da ikinci çıkmak bir tur fazla atlamak anlamına geliyor.

Grubu ikinci sırada bitiren takım, Şampiyonlar Ligi‘nden 3. olup UEFA Avrupa Ligi’ne düşen takımlarla play off turu oynayacak. Gruptan lider çıkan ise adını doğrudan son 16 turuna yazdıracak. Adını doğrudan son 16 turuna yazdırmak UEFA Avrupa Ligi’ndeki grup aşaması sonrasında oynanan turlarda bir eşleşme eksik oynamak anlamına geliyor. Yani temsilcimiz Fenerbahçe, grubunu lider tamamlaması halinde son 32 turunu pas geçerek doğrudan son 16 turuna atlamış olacak.

rakipleri

Fenerbahçe’yi İkinci Olması Halinde Dünya Devleri Bekliyor

Yaşanan bu durumun ardından Fenerbahçeli taraftarların en çok merak ettiği konuların başında ise sarı lacivertli ekibin bir sonraki turda hangi takımlarla eşleşme ihtimalinin bulunduğu oldu. Şu anki puan durumlarına göre; Fenerbahçe eğer 2. olup play-off turu oynarsa rakipleri birbirinden güçlü takımlar olacak. Muhtemel rakipler şöyle: Juventus, Sevilla, Shaktar Donetsk, Barcelona, Sporting Lisbon, Atletico Madrid, Ajax ve Milan (Takımlar Şampiyonlar Liginde 4. Hafta itibariyle grubunda 3. sırayı alan takımlar olup son iki maçlık periyotta değişimler yaşanabilir.)

Geçtiğimiz sezonla birlikte UEFA Avrupa Ligi’ndeki takım sayısı 48’den 32’ye düşürüldü. Ekipler, ligde dörderli 8 gruba ayrıldı ve grubunu birinci sırada bitiren takımların doğrudan son 16 turuna yükselmesi kararlaştırıldı. Gruplarını ikinci sırada tamamlayan takımların ise UEFA Şampiyonlar Ligi’nin grup üçüncüleriyle Avrupa Ligi play-off’larına katılarak son 16 turuna kalma mücadelesi vermesi kararı çıktı.

Avrupa Ligi gruplarını üçüncü sırada tamamlayan ekipler ise yoluna UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde devam edecek.

Takımlar, grup aşamasından sonra iki maçlı eleme usulüyle oynanacak eşleşmelerden galip çıkarak finale yükselmeye çalışacak.