FIFA Ülke Puanı SıralAmasında Türkiye Ne Durumda?

FIFA Ülke puanı sıralamasında Avrupa liglerinde sezon başından bu yana mücadele eden sarı lacivertli takım Fenerbahçe, Başakşehir, Sivasspor, Bordo mavili takım Trabzonspor ve Konyaspor ‘un Avrupa sezonu sona erdi.

Türkiye sezona FİFA Ülke Puanı sıralamasında 20. Sırada başlarken Avrupa’ da elenen takımlarınız kalmadığı şuan da 8 sıra birde yükselme başarısı göstererek 12. Sırada bu sezonu tamamlamış olduk.

Ülke puanı açısından bu sezon Avrupa kupalarında 5 takım ile mücadele eden ülkemiz de en çok puanı sarı lacivertli temsilcimiz Fenerbahçe 21, 00 puan katkısı ile ilk sırada yer aldılar.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ yi ise puan katkısı olarak Başakşehir 17, 00 puan ile takip ederken, kırmızı beyazlı Sivasspor 10, 00, bordo mavili takım Trabzonspor 8,5 ve Konyaspor ise 2,5 puan toplayarak ülke puanına katkı sağladılar.

Avrupa mücadelelerinin devam ederken Ülkemizin Basel ‘in gösterecekleri performansına göre de sıralamada 13. Düşme ihtimali devam ediyor.

Gelecek Sezonlarda Avrupa’da Kaç Takım İle Mücadele Edeceğiz

Ülkemiz şampiyonlar liginde gruplara artık direkt olarak takım gönderemiyor. Şampiyonlar liginde grup aşamasına kala bilmek için en az 3 ön eleme maçından da geçerek katıla bilecek.

2024 / 2025 sezonun da ise Türkiye sezonunda UEFA turnuvalarına 5 takım gönderebilecekler. 2024 / 2025 sezonun da bu şartlar da Şampiyonlar Ligi’ne 2 takım, Avrupa Ligi’ne 1 takım, Konferans Ligi’ne ise 2 takım temsil edecek.

FİFA ülke puanı sıralamasına bakarsak şuan da Türkiye 12. Sırada 32,100 puana sahipken en yakın takipçimiz İsviçre ise 30,125 puan ile 13. Sırada Basel takımının da halen turnuva içinde olduğu halde.

Üzerimize de ise 32,375 puan ile Sırbistan yer alırken onlarında bizim gibi Avrupa ‘ da mücadele eden takımları kalmadı.

Avrupa Kupalarında Bu Sezonu Nasıl Geçirdik

Bu sezon Avrupa kuplarında Fenerbahçe, Başakşehir, Sivasspor, Trabzonspor ve Konyaspor ile 5 takım ile mücadele ettik.

Avrupa kupalarında 5 takım ile mücadele eden ülkemiz de en çok puanı sarı lacivertli temsilcimiz Fenerbahçe 21, 00 puan katkısı ile ilk sırada yer aldı. 

UEFA Avrupa Ligin’ de iyi bir performans ile grubunu lider olarak yenilgisiz olarak bitiren sarı lacivertli takım Fenerbahçe son 16 turunda Sevilla’ ya elenerek Avrupa macerasını sonlandırmıştı.

UEFA Avrupa Ligi’ndeki bir diğer takımımız Trabzonspor ise grubu 3. Sırada bitirerek Konferans Ligine düşmüş orada da Basel‘e elenmişlerdi.

Başakşehir ve Sivasspor ise UEFA Konferans Ligin’ de gruplarını lider tamamlayarak adını son 16 takım arasına yazdırsalar da elendiler. Başakşehir Belçika ekibi Gent‘e elenirken Sivasspor is İtalyan devi Fiorentina’ ya yenilerek Avrupa defterlerini kapadılar.