Marsilya’nın Yeni Hocasının Kariyeri

Geride kalan sezonda temsilcimiz Cengiz Ünder’i transfer etmesi ve Galatasaray ile aynı grupta yer alması sayesinde dikkatlerimizi çeken Marsilya, Türk futbolseverlerin yine yakından tanıdığı bir ismi teknik direktör olarak göreve getirmişti. Mevcut teknik direktörü Jorge Sampaoli ile yöneticiler arasında hedef uyuşmazlığı yaşanmasından sonra yollar ayrılmış ve onun yerine de Igor Tudor ile el sıkışılmıştı. Galatasaray’ı da bir dönem yöneten Tudor’un kariyerine gelin birlikte bakalım. 

Dipten Zirveye

Geride kalan sezonda temsilcimiz Cengiz Ünder’in de başarılı performansı sayesinde oldukça dikkat çeken işler çıkartan Marsilya’da yaz döneminde hiç beklenmedik bir ayrılığın yaşandığını söylemek yanlış olmaz.

2 sezondan beri Mavi Beyazlı ekibin hocalığını yapan Jorge Sampaoli’nin ayrılığı gerek taraftarları gerekse de Marsilya’yı takip eden futbolseverleri bir hayli şaşırttı. Geride kalan sezonu 2’nci olarak tamamlayarak aslına bakıldığında iyi bir iş çıkartan Arjantinli teknik adam gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olmaya ekstradan önem veriyordu.

Bu bağlamda kadronun güçlendirilmesiyle ilgili olarak yöneticilerle görüşmeler yapan Sampaoli bu görüşmelerden istediği dönütleri alamadı. Yöneticiler ile teknik adam arasında çıkan bu çıkar uyuşmazlığı sonrasında Sampaoli ile yolların ayrıldığı duyuruldu.

Arjantinli teknik adamın ayrılığından çok kısa bir süre sonra Fransız temsilcisinde yeni bir teknik direktörün geldiği duyuruldu. Bu isim de yine Türk futbolseverlerin çok yakından tanıdığı Igor Tudor oldu.

Kardemir Karabükspor’un başında sergilediği performansla dikkatleri üstüne çeken ve kısa bir süre sonra Galatasaray’ın başına geçen Hırvat teknik adam, futbolculuk kariyerinde de oldukça başarılı bir isimdi.

Bununla birlikte Tudor’un teknik adamlık kariyerinin Türkiye kısmı beklenildiği kadar iyi geçmedi. O dönem rüştünü bu kadar ispatlamış bir teknik adam olmadığı için basın mensupları tarafından ciddi bir baskı altına alınan Hırvat teknik adamın bir basın toplantısında isyan edişi futbolseverlerin hâlâ daha hatırında olmalı.

Ancak Tudor bilhassa Galatasaray deneyiminden sonra dibe vurmasına rağmen toparlanmasını bildi ve gittiği kulüplerde sergilediği performanslarla aslında bizlere de bir futbol kültürü dersi vermiş oldu. Genç teknik adam şimdi Cengiz Ünder ve takım arkadaşlarıyla birlikte en tepeye çıkmaya çalışacak. 

Eski Türkiye

Öte yandan Marsilya Türk futbolseverler tarafından artık daha da yakın takip edilecek. Bir dönem yolu Türkiye’den geçen birçok isim şu an mavi beyazlı kulübün başarısı adına mesai yapıyor ve bu isimlerin yanına başka isimler de dahil olabilir.

Fransız temsilcisi geride kalan sezonda Sampaoli gibi ekol bir teknik adamla yapabileceğinin en iyisini yaptı ve 2’ncilikle tamamladığı ligde de dikkat çeken performanslar sergiledi. Bununla birlikte işin Avrupa tarafı için kadronun geliştirilmesi gerektiğine dair kanaate katılmamak pek de mümkün değil.

Bakalım Mavi Beyazlı yöneticiler bu noktada nasıl bir yol izleyecek ve transferde nasıl adımlar atacaklar?