Danimarka’da Başlayan Yolculuk… Emre Mor’un Kariyeri

Emre Mor 24 Temmuz 1997’de Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’da dünyaya geldi. Emre Mor’un Babası Türk, annesi Makedon. Anne ve Babası Emre Mor henüz küçük yaşlarda iken ayrılma kararı aldı. Emre Mor ayrılık sonrasında babası ile Danimarka’da yaşamaya devam etti.

Babası Ersoy Mor’un sigortasız bir araç kullanırken geçirdiği bir trafik kazası sonucu hapse girmesi ile henüz küçük bir çocuk olan Emre Mor, barınma sorunu çekmeye başladı. Bu nedenle yetimhanede kalmaya başladı. Küçük yaşlarda futbolla pek fazla ilgilenmemesine rağmen kendisine hem barınma hem de kadro veren Danimarka takımı Nordsjaelland takımı onun için güzel bir fırsat oldu. Alt yaş gruplarında kısa sürede gösterdiği gelişim ile 2015-2016 yıllarında Nordsjaelland’da forma giymeye başladı.

Emre Mor’un Futbol Serüveni

Emre Mor, doğduğu ülke olan Danimarka’nın başarılı takımlarından olan FC Nordsjaelland U19 takımında ilk formasını giydi. Gösterdiği performans ile başarılı bir çıkış yapan Emre Mor’un  yıldızı gün geçtikçe parlamaya ve ilgi odağı olmaya başladı. O zamanlarda A Milli Futbol Direktörü Fatih Terim’de Emre Mor’u yakın markaj altına alan isimlerden oldu. Genç, yetenekli bir futbolcu olan Emre Mor’un Türkiye Milli takımı için  oynamasını isteyen Fatih Terim, Mor’un Türkiye’ye gelmesi için elinden gelen gayreti gösterdi.

Hapiste olan babasıyla sık sık görüştü ve en sonunda Türk vatandaşlığı almak için harekete geçti. Hapishanede olan babası Ersoy Mor’dan ıslak imzalı onay alan Genç futbolcu, Kopenhag Türk Büyükelçiliğinde işlemleri başlattıktan sonra Türk Vatandaşı olduğunu ispat eden nüfus cüzdanını almış oldu.

Emre Mor Kimdir?

29 Mayıs 2015’te Karadağ ile oynanan karşılaşmada  İlk kez A Milli formayı terleten Genç oyuncu, iki gün sonra Euro 2016 kadrosunda yer aldı. 12 Haziran 2016’da turnuvanın ilk maçında Hırvatistan’a karşı ikinci yarıda oyuna giren Emre, Milli formayla ilk resmi maçına çıktı. Grubun üçüncü maçında ise Çek Cumhuriyeti karşısında ilk 11’de şans bulan Genç futbolcu, milli takım kariyerindeki ilk asistini yaptı.

Nordsjaelland takımında sergilediği performans ile birçok takımın dikkatini üzerine çeken Emre Mor 7 Haziran 2016’da Borussia Dortmund’a 9,5 milyon € bonservis ile transfer oldu. Alman devinde zaman zaman forma şansı bulan Milli oyuncu, 12 karşılaşmada süre aldı ve oyun disiplininde yaşadığı problemler sebebiyle  Bir yıl sonrasında İspanyol kulübü Celta Vigo ile anlaşmaya vardı. Celta Vigo’da 2 sezon forma şansı bulan Emre Mor, 39 karşılaşmaya çıktı ve sadece 1 kez gol sevinci yaşadı.

Emre Mor Galatasaray’da

Uzun süredir Fatih Terim’in yakın takibinde olan Emre Mor 2019 yılı yaz transfer dönemine gelindiğinde Galatasaray’a bir yıllığına kiralık olarak geldi. Futbolcunun kulübüne net 600 bin Euro tutarında geçici transfer ücreti ödendi. 2019-2020 futbol dönemini Galatasaray’da geçiren Emre Mor toplamda 12 maça çıktı. Galatasaray’a gelişi büyük bir heyecan yaratan Emre Mor sarı kırmızılı forma ile çıktığı maçlarda gol kaydedemedi. Kısa süren Galatasaray serüveninin ardından ertesi sezon Yunan kulübü Olympiakos’a kiralanan Emre Mor, burada sadece 2 karşılaşmada forma giydi.

Emre Mor Şimdi Hangi Takımda Oynuyor

Yeniden takımı Celta Vigo’nun ilk 11’ine dönen Emre Mor, 26 Ağustos 2021’de sezon sonuna kadar Türkiye Süper Ligi takımlarından Karagümrük’e kiralandı. Bu sezon Karagümrük formasıyla çıktığı 10 karşılaşmada gol veya asist üretemedi.