Danimarka’da Bir Türk Emre Mor

Danimarka’nın Brønshøj şehrinde 24 Temmuz 1997 yılında gözlerini açan oyuncunun Annesi Makedon Babası ise Türk’tü.

168 cm boyundaki Emre Mor kuvvetli olan ayağı sol ayağı ilk dikkatleri üzerine çektiğinde dünyaca ünlü futbolcu LionelMessi’ye benzetilmiş ve çalım atıp adam eksiltme konusunda da oldukça benzer bir isimdi.

Futbolculuk kariyerine doğduğu şehir olan Brønshøj akademisinde başlayan Emre Mor daha sonra sırasıylaLyngby BK altyapısı ve Danimarka 1. Lig ekiplerindenNordsjaelland altyapılarında forma giydi. İlk kez A takım formasını da Randers FC karşısında burada yaşadı.

Emre Mor Oldum Havasına Giren Oyuncunun Kariyeri Bitme Noktasına Geldi

Emre Mor doğduğu şehir olanBrønshøjakademi takımlarında futbol kariyerine başlamış daha sonra kısa sürede Danimarka’nın önemli ekiplerinden Nordsjaelland’a kadar yükselmişti. Burada kulübünde gösterdiği performans ile milli takıma çağırılmış ve milli takımda da gösterdiği performans ile vesahada gösterdiği potansiyel yeteneği ile dikkat çeken bir isim oldu.

Avrupa’nın yetenek arayan ve genç oyuncuları takip eden ekiplerini peşine takmayı başardı. Daha sonra bu takip transfer talebine dönüştü ve teklifler arasında bundesliga’nın önemli ekiplerinden bir tanesi olan Borussia Dortmund’a transfer oldu.

Bu transfer için Borussia Dortmund Emre Mor’un takımı Nordsjaelland’a 9,75 milyon € bonservis bedeli ödedi. Burada geçirdiği kısa sürede adı ilginç magazin haberlerine karışmış ve saha içinde birkaç agresif tutum sergilemiş hatta kırmızı kart ile oyundan da atıldığı maç olmuştu. Bunların ardından La Liga temsilcisi CeltaVigo’ya 13 milyon € bonservis bedeli ile transfer oldu ve sadece 1 sezon içerisinde bazı sorunları olmasına rağmen alman devine harcadığı paranın yarısı kadar kar elde ettirdi. Çünkü takımlar Emre Mor’un yeteneklerine inanıyordu. Celta Vigo’ya transfer olduğu dönemde kendisine bir taht yaptırmış hatta bunu da sosyal medya hesabından paylaşmış oldukça çok tepki toplamıştı. Oldum havasına giren futbolcuların kariyeri çoğunlukla düşüşe geçtiği gibi Emre Mor’un kariyeri de düşüşe geçti.

Emre Mor’un Uğrak Noktaları

CeltaVigo yönetimi oynayarak tekrardan odağını saha içine çevirmesi için Emre Mor için kiralık tercihinde bulundu. İspanyol ekibinin tercihi milli takımda da ilk kez ona şans veren ve birçok oyuncuyu daha önce disipline edip performans almayı başarmış olan Tecrübeli Teknik Direktör Fatih Terim yönetimindeki Galatasaray’a gönderdi.  Galatasaray forması ile 17 maçta süre alan Emre Mor 639 dakika süre aldı. Disiplinsiz tavırları burada da devam eden Emre Mor 1 maçta ikinci sarı karttan kırmızı kart ile oyun dışında kalırken bir UEFA Şampiyonlar ligi maçında da sarı kart gördü ve herhangi bir skor katkısı yapmayı başaramadı. Burada gösteremediği performans sebebiyle kiralık sözleşmesi feshedildi ve Galatasaray ile yolları ayrıldı.

Bu Fesih sonrasında sezonun ikinci yarısında ise Yunanistan’ın önemli ekiplerinden Olimpiakos kiralandı. CeltaVigo bu kiralamadan 410 bin Euro gelir elde ederken Emre Mor Yunanistan ekibinde de hem saha içi hem de mental olarak düzelme gösteremedi. Yalnızca 2 maçta forma şansı bulan Emre Morskor katkısında bulunamadı.

Daha sonra tekrar CeltaVigo’ya dönen Emre Mor’un 2020 – 2021 sezonunda ise bu kez sakatlıklar peşini bırakmadı ve 13 maçı sakatlık sebebiyle kaçırdı. Sezon boyunca 13 maçta sahaya çıkan Emre Mor 623 dakika sahada kaldı ve 1 gol 1 de asist katkısı verdi.

Bu sezon ise süper lig ekiplerinden Fatih Karagümrük’e kiralandı. Fatih Karagümrük’te bu sezon 14 maçta sahaya çıkan Emre Mor 719 dakika sahada kaldı ve yalnızca 1 gol katkısı verdi. Emre Mor için Fatih Karagümrük’ün son şans olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.