Emre Mor’u Tutana Aşk Olsun

Genç yaşına rağmen daha şimdiden yitip giden yetenekler arasında sayılmaya başlanan Emre Mor, Fatih Karagümrük formasıyla birlikte kendini bulmaya başlamış gibi görünüyor. Özellikle Volkan Demirel’in gelişinden sonra oldukça etkili bir silah haline gelen 24 yaşındaki oyuncu, geçtiğimiz günlerde yayınlanan verilere göre 24’üncü haftanın en hızlı oyuncusu olmayı başardı.

Uçmayı Bilen

Türk futbolunun son zamanlardaki en büyük hayal kırıklıklarından birisi Emre Mor. Daha 19 yaşında bir çocukken Ay-Yıldızlı formayı sırtına geçirdiği dönemde topla bir sihirbaz gibi oynayan 24 yaşındaki oyuncu, ne yazık ki yeteneklerine büyük ölçüde ihanet etti.

Milli Takım’a seçildiği dönemde doğup büyüdüğü Danimarka’dan ayrılan ve Alman devi Borussia Dortmund’a transfer olan Emre, sonra sırasıyla Celta Vigo, Galatasaray, Olympiakos gibi takımlarda şansını denedi.

Bu kulüplerin hiçbirisinde yeteneklerinin vaat ettiğini sahaya dökmeyi başaramayan 24 yaşındaki oyuncu, bu sezonun başında da kiralık olarak Fatih Karagümrük’e transfer oldu. Francesco Farioli yönetiminde yine çok fazla şans bulamayan Emre Mor’un cevherlerini yeniden ortaya çıkaran ise Volkan Demirel oldu.

Volkan Demirel’in gelişiyle birlikte ilk 11’de başladığı maçlarda da oyuna sonradan girdiği maçlarda da önemli bir silah haline gelen Emre Mor, Süper Lig’in 24’üncü haftasında öyle bir istatistik yakaladı ki inanılır gibi değil.

Comparisonator verilerine göre, Süper Lig’in 24’üncü haftasında iki oyuncu saatte 34 km’nin üstüne çıkmayı başardı ve bu oyunculardan birisi Emre Mor oldu.

Gösterdiği başarılı performansla birlikte tekrar göze girmeye başlayan ve özellikle Konyaspor karşısında oynanan Ziraat Türkiye Kupası’nda parlayan Emre Mor, ne kadar etkili bir oyuncu olabileceğini bir kez daha göstermiş oldu.

Yitip Giden

Emre Mor özelinde bazı şeyleri daha iyi tahlil etmek lazım. Danimarka gibi bir ülkenin altyapısından yetiştikten sonra bu denli sert bir düşüş yaşamış olması oldukça dikkat çekici. Pek tabii futbol dünyasında önemsenen tek şey yetenek değil ancak bu kadar üstün yeteneklere sahip bir oyuncunun bu düşüşü de pek rastlanır bir durum değil.

Emre Mor, bugünlerde koleksiyonuna başka bir kupayı eklemenin mutluluğunu yaşayan Thomas Tuchel’in tedrisatından geçti. Türkiye’ye geldiğinde İmparator Fatih Terim tarafından denendi. Dortmund’da istenilen seviyeyi yakalamamış olmasına rağmen Celta Vigo Emre için 13 milyon Euro bonservis bedeli ödedi.

Ancak Emre Mor bu gelişmelerin hiçbirinin kıymetini bilemedi. Sezon sonu Celta Vigo ile de sözleşmesi bitecek olan oyuncunun bir bakıma Avrupa kariyeri de şimdilik bitmiş oldu. Türk futbolseverleri son zamanlarda en çok heyecanlandıran oyuncular listesinde ya tepeye ya da ilk 3’e girmesinde kuşku dahi bulunmayan Emre Mor, ne yazık ki yitip gitmek üzere.

Bu durumu dile getirebilmek hem de bunu Fatih Karagümrük’te iyi bir performans gösterirken yapabilmek Emre Mor’un da faydasına olacaktır.