Emre Mor’a Gelen Eleştiri

Türkiye’deki futbolseverlere son senelerde kendilerini son zamanlarda en çok heyecanlandıran futbolcular sorulsa Emre Mor mutlaka listenin içerisinde yer alacaktır. Futbol konusunda oldukça üstün yetenekleri olan ve bu sayede Borussia Dortmund gibi bir kulüp tarafından dahi transfer edilerek potansiyeli ortaya çıkarılmaya çalışılan oyuncu, ne yazık ki istenen patlamayı yapamadı. 2021/2022 sezonunda uzun bir aradan sonra biraz daha iyi bir görüntü sergiliyor olsa da oyuncuya gelen bazı eleştirileri de dikkate almakta fayda var.

Vasatı Aşamayan

Türkiye’de yetişen yetenekli futbolcular ile alakalı olarak pek çok kez konuşulan ve doğru olduğu için de klişe hale gelmiş bir laf öbeği vardır. İddia edilir ve gerçektir ki Türkiye’de yetişen futbolcuların büyük bir çoğunluğu tembel olurlar.

Hele ki kendilerini biraz gösterip İstanbul büyüklerinden birisine veya kendisini yaşam anlamında tatmin edecek şehirlerden birisine atabilirlerse bu futbolcular gerçekten de çoğu zaman gerilemeye başlarlar.

Bu durumun sonucuna uyan ancak nedenine uymayan bir örnek vermek gerekirse o örnek de Emre Mor olur. Danimarka’da doğup büyüyen ve orada yetişen Emre Mor, Türk asıllı ve nitekim Türkiye A Milli Takım formasını tercih etti. Borussia Dortmund tarafından bonservis bedeliyle transfer edilen, burada çok da iyi bir performans göstermemesine rağmen İspanyol temsilcisi Celta Vigo tarafından daha yüksek bir bonservis bedeli ödenen Emre Mor, Türkiye’de yetişmedi ancak tembel bir oyuncu olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’deki futbolseverleri özellikle ilk tanınmaya başladığı dönemde gösterdiği performansla çok heyecanlandıran Emre Mor, özel hayatını iyi yönetemediği için kariyerini de yönetemedi. 24 yaşındaki oyuncu Türkiye’de veya Avrupa’da futbol giydiği dönemde futbol haberlerinden ziyade magazin haberlerinin konusu oldu.

Türkiye’ye ilk olarak birkaç sezon önce Galatasaray’da kiralık olarak forma giyerek adım atan Emre Mor, Sarı Kırmızılı ekipte de tutunamamıştı. Bu sezon Süper Lig’in bir başka temsilcisi Fatih Karagümrük’te forma giyen oyuncu, uzun bir aradan sonra kafasını futbola vermiş gibi görünüyor. Bununla birlikte şu anda gösterdiği performans dahi ilk dönemde sergilediği yeteneklerinden sonra Emre Mor için pek tatmin edici sayılamaz.

Tümer Metin’den Eleştiriler

Bu konuyla alakalı olarak en net yorumlardan birisi de eski futbolcu Tümer Metin’den geldi. Geçmişte Emre Mor’un oynadığı bölgede oynayan eski bir futbolcu olan Metin, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın formasını giymişti.

Hayatına çeşitli yayın kanallarında yorumcu olarak devam eden Tümer Metin, birkaç hafta oynanan Beşiktaş-Fatih Karagümrük maçından sonra Emre Mor’u eleştirdi. Emre Mor’u tanıyışının bir başka eski futbolcu olan Tuncay Şanlı sayesinde olduğunu açıklayan Tümer Metin, o dönem Emre Mor’un heyecan verici bir yetenek olduğunu belirtti.

Tümer Metin, kendisine izletilen videolarda Emre Mor’un çok hızlı olduğunu ve koordinasyon problemi de yaşadığını dile getirdi. Buna rağmen Emre Mor’un genç bir oyuncu olması sayesinde hızlı bir şekilde bu sorunların aşabileceğine dair inanç besleyen Tümer Metin, geçen 6 senede Emre Mor’un kendisini hiç geliştirmediğini ifade etti.