Emre Mor’un Erkenden Şöhreti Yaşayıp Düşüşe Geçen Kariyeri

Emre Mor doğduğu bölgedeki akademi takımlarından birinde futbol kariyerine başlamış daha sonra Danimarka’nın önemli ekiplerinden Nordsjaelland’a kadar yükselmişti. Hem burada kulübünde gösterdiği hem de milli takımda gösterdiği performans ve vaat ettiği performansı ile Avrupa’nın yetenek tarayan ve arayan ekiplerini peşine takmayı başardı.

Gelen teklifler arasında alman devi bundesliga’nın önemli ekiplerinden bir tanesi olan Borussia Dortmund’a transfer oldu. Bu transfer için alman devi Danimarka ekibi Nordsjaelland’a 9,75 milyon € bonservis bedeli ödedi. Burada geçirdiği kısa sürenin ardından İspanyol ekibi la liga temsilcisi Celta Vigo’ya 13 milyon € bonservis bedeli ödenerek transfer oldu ve sadece 1 sezon içerisinde alman devine harcadığı paranın yarısı kadar kar elde ettirdi.

Emre Mor Kimdir?

24 Temmuz 1997 yılında Danimarka’nın Brønshøj şehrinde dünyaya geldi. 168 cm boyundaki genç oyuncunun kuvvetli olan ayağı sol ayağı ve çalıp atıp adam eksiltme konusunda oldukça başarılı bir isim. Kariyerine doğduğu şehrin akademisinde başlayan Emre Mor daha sonra sırasıyala Lyngby BK altyapısı ve Nordsjaelland altyapılarında forma giydi. İlk a takım deneyimini de burada yaşadı.

Emre Mor’un Düşen Grafiğindeki Durakları

İşte işler tamda bu noktada ters gitmeye başladı. Alman devine transfer olduğu dönemde de bazı disiplinsiz ve sorumsuz tavırlarının yanı sıra saha içinde de bazı agresif tutumlar sergilemişti fakat oldukça genç ve tecrübesiz oluşu göz önüne alındığında kabul edilebilir ya da tolere edilebilir görünüyordu.

Fakat her gencin yaşayabileceği gibi şöhret biraz ağır geldi ve performansı düşüşe geçti. İspanyol ekibinin yöneticileri ise Emre Mor gibi oldukça büyük bir yeteneğe sahip genç bir oyuncunun potansiyelini göz ardı etmedi ve oyuncunun daha çok forma şansı bulabileceği tekrardan yükselişe geçebileceği takımlar görüşüp oyuncuyu kiralık olarak başka kulüplere gönderdi.

Türk Messi olarak adlandırılan Emre Mor’un kariyeri birden parlasa da son yıllarda düşüşe geçti fakat hala oldukça genç ve tekrar bir çıkış yakalayabilir.

Celta Vigo yönetiminin ilk olarak genç Emre Mor için tercihi milli takımda da ilk kez ona şans veren ve birçok oyuncuyu daha önce disipline edip performansını arttırmayı başarmış olan Tecrübeli Teknik Direktör Fatih Terim yönetimindeki Galatasaray’a gönderdi.  Galatasaray forması ile 17 maça çıkan Emre Mor 639 dakika süre aldı. 1 maçta ikinci sarı karttan kırmızı kart ile oyun dışında kalırken bir UEFA Şampiyonlar ligi maçında da sarı kart gördü ve herhangi bir skor katkısı yapmayı başaramadı.

Sezonun ikinci yarısında ise Yunanistan’ın önemli ekiplerinden Olimpiakos takımına kiralık olarak gönderidi. İspanyol ekibi bu kiralamadan 410 bin € gelir elde ederken genç yetenek Yunanistan ekibinde de tam olarak istenileni veremedi. Yalnızca 2 maçta forma şansı bulurken gol ya da asist katkısında bulunamadı.

İstenilen düzeye asla geri dönemeyen genç yetenek için tekrardan Celta Vigo’ya dönüş gerçekleşti. 2020 – 2021 sezonunda ise bu kez sakatlıklar peşini bırakmadı ve 13 maçı sakatlık sebebiyle kaçırdı. Bunun yanı sıra form tutamaması sebebiyle de birçok maçı kaçırdı. Sezon boyunca 13 maçta sahaya çıkma fırsatı elde eden Emre Mor 623 dakika sahada kaldı ve 1 gol atıp 1 de asist katkısında bulunabildi.

Bu sezon ise süper lig ekiplerinden Fatih Karagümrük’e kiralandı. Fatih Karagümrükte bu sezon 12 maçta sahaya çıkan Emre Mor 552 dakika sahada kaldı ve yalnızca 1 gol katkısı verdi.