Emre Mor’un Karagümrük’teki Gelişimi

İtalyan teknik adam Francesco Farioli’nin ayrılığından sonra teknik direktörlük görevine Volkan Demirel’i getiren Fatih Karagümrük, ligde inişli çıkışlı bir performans ortaya koymasına rağmen son haftalarda aldığı galibiyetlerle dikkat çekmişti. Farioli yönetiminde topa sahip olma odaklı bir oyun oynanırken Volkan Demirel’in gelişiyle birlikte rakibe göre topsuz oyunu tercih eden geçiş oyunu odaklı bir oyun planı tercih eden Karagümrük takımı görüyoruz. Oyun sisteminin değişikliği sonuçları olumlu veya olumsuz anlamda değiştirse de bu mantalite ile birlikte bazı oyuncuların bireysel performansları da yukarıya çıktı. Volkan Demirel yönetiminde bu anlamda en çok dikkat çeken isim Emre Mor oldu.

Emre Mor, Dripling Becerisiyle Fark Yaratıyor

Milli takıma çağrılma süreci ve Borussia Dortmund’a gidiş sürecinden sonra İspanyol ekibi Celta Vigo’da beklentilerin altında kalan Emre Mor, Galatasaray’da kiralık geçirdiği sezonda da kendini bulmakta zorlandı. Daha çok Saha dışı olaylarıyla gündeme gelen 24 yaşındaki futbolcu, sezon başında Fatih Karagümrük’e kiralık olarak katıldı ve sezon başında Farioli yönetimide yedek kalsa da Volkan Demirel ile birlikte geçmiş yıllardaki başarılı performansına ışık tutan bir form yakaladı. Bu sezon Fatih Karagümrük formasıyla 20 karşılaşmaya çıkan Başarılı sağ kanat, iki gol iki asistlik performans sergiledi ve  1119 dakika süre aldı. Sahada kaldığı süre boyunca bir kez on numara mevkisinde görev alan 24 yaşındaki milli futbolcu 19 kez sağ kanatta forma giydi. Yıldızının parladığı dönemlerde dar alandaki çalım becerisiyle fark yaratan bir oyuncuydu ancak son dönemde yeteneklerini geliştiremediği gibi büyük bir düşüş yaşamıştı. Süre aldıkça fizik gücünü geliştiren Emre Mor’daki en büyük değişim savunma katkısı oldu.  Volkan Demirel’in geçiş oyunu futbolunda açık alanları iyi değerlendirmeye başladı ki bu sezon ligde maç başına 2,0 dripling ortalaması yakaladı ve şu anda ligin en iyi dripling yapan oyuncularından biri konumunda.

Emre Mor’un Savunma Katkısı

Bundesliga zamanlarında Emre Mor için oyun disiplininden uzak raporu hazırlanırken oyuncunun  savunma katkısının olmadığı ve bu sebeple oyun görüşü, pozisyon alma becerisi, rakiplerinin gerisinde kalmıştı. Volkan Demirel ile birlikte disiplinli bir görüntü sergileyen 24 yaşındaki Milli futbolcu,, Ocak ve Şubat ayında oynanan maçlarda savunma katkısını her geçen maç geliştirmeye devam etti. Özellikle takımın son 4 maçına baktığımızda savunma katkısı gözle görülürken, ligin 27.haftasında oynanan Başakşehir maçında savunma arkasına attığı koşu, kısa alanda bire birde ligin en iyi stoperlerinden biri olan Epureanu’yu oyundan düşürerek, son dönemdeki başarılı oyununu şık bir asist ile ödüllendirmiş oldu. Sık sık geriye gelen ve savunmadan top çıkaran Emre Mor, Alman disiplininde geliştiremediği savunma katkısını Karagümrük’te geliştirdi. Bu anlamda en büyük taktiri de teknik direktör Volkan Demirel haketiyor.