Fenerbahçe 8. Hafta Değerlendirmesi

Spor Toto Süper Lig’de 8. hafta dev bir derbiye ev sahipliği yaptı. Beşiktaş ile Fenerbahçe’nin Vodafone Park’ta karşı karşıya gelmiş olduğu heyecan dolu maç golsüz beraberlik ile tamamlandı.

Herkesçe Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında daha farklı bir derbi beklentisi bulunuyordu. Kalite, oyun ve taktik anlamında daha farklı ve daha güçlü geçen bir derbi beklentisi vardı. Maalesef ki futbolseverlere göre de bunlardan uzak şekilde bir maç durumu gerçekleşti. Maçın başlangıç zamanlarında Fenerbahçe, Beşiktaş’a göre daha baskılı bir şekilde oyuna başlangıç yaptı

İki takım da birbirini çok iyi şekilde analiz etmişti. Beşiktaş ilk yarı süresince çok fazla riske girmekten uzak durdu. Geride oyun kurduğu sırada dahi herhangi bir riske girmedi. Kaleden uzak bir şekilde oynamayı tercih ettiler. Hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş ekiplerinde çok fazla uzun pas pozisyonları hakim şekildeydi. Maç tamamen taktiksel bir oyuna dönüştü. Kaybetmeme ve defansif olmak adına gerçekleşen bir maç olmuş oldu.

Beşiktaş’ın oyun planına karşın olarak Gustavo Henrique iyi bir savunma gerçekleştirdi. Fenerbahçe maç süresince her daim oyununu gösterdi ancak bir yandan da her zaman yüksek topla çıkış yaptılar. Beşiktaş buna karşın savunma arkası toplara yoğunlaşma yaptı ve sürekli olarak Weghorst’u uzun pas ile oynatmaya çalıştı. Gustavo Henrique de o topların hepsini almış oldu.

Genel manada kalite anlamında düşük bir maç izlenmiş oldu. Bakıldığında oyucu performansları açısından tamamen iyi olarak nitelendirebilecek bir hücumcu bulunmuyordu. Maçtaki oyuncular hep defansif oyunculardı. Derbi içerisinde kargaşa, birebir ve bireysel anlamda bir şeyler gerçekleşmedi.

Beşiktaş’ın Fenerbahçe karşısında pek fazla risk almadı. Beşiktaş ekibi, Fenerbahçe’yi oynatmamak adına oyun sergilemeye yönelmişti. Fenerbahçe’nin üstlerine gelmesini istemediler ve Fenerbahçe oynayamadı. Hücum anlamında sarı- lacivertliler etkisiz kaldı.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus da ilk defa temkinli ve kontrollü bir şekildeydi.

Sonradan Giren Oyuncular Üstünlük Sağlamada Faydalı Olmadı

Oyuncu değişikliklerine değinen tecrübeli teknik adam Jorge Jesus, maçta gerçekleştirmiş oldukları oyuncu değişiklerinin daha önceki maçlara kıyas ile beklenilen katkıyı vermediğini ifadeleri arasında belirtti. Her maç süresince 5 oyuncu değiştirdiğini fakat bu derbi maçında sonradan giren oyuncuların 11’deki oyuncular ile aynı seviyeyi gösteremediğini, ilk 3 oyuncunun girmesinden sonra takımın taktiksel açıdan kalitesini kaybetmeye başladığını, Beşiktaş’ta giren oyuncuların olumlu katkı sağladıklarını, maçın ilk 70 dakikası boyunca rakibe top vermediklerini fakat sonradan giren oyuncuların performansı yukarıya çekme konusunda yetersiz olduğu görüşlerini de ekledi.

Deplasmanda Galibiyet Hasreti

Beşiktaş deplasmanında sarı- lacivertli takımın galibiyet hasreti 8 maça çıktı. Fenerbahçe, ligde Beşiktaş ile oynamış olduğu son 8 deplasman maçından galibiyet ile ayrılamadı. Karşılaşma öncesinde rakibine misafir olduğu son 7 lig maçında mağlubiyet alan sarı-lacivertli takımın galibiyet özlemi 8 maça çıkmış oldu. Fenerbahçe, Beşiktaş deplasmanındaki son galibiyetini ise 2014-2015 sezonunda 2-0’lık skorla beraberinde elde etmişti.