Fenerbahçe’nin Avrupa Karnesi Nasıl

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe süper lig’ de mutlak şampiyonluk hedefi ile başladıkları yeni sezon da UEFA Avrupa Ligin’ de de boy gösteriyor. Süper lig de şampiyonluğa kilitlenen sarı lacivertli camia sezon başında takımın başına 68 yaşındaki tecrübeli isim Jorge Juses ‘ u getirerek takımı emanet emişlerdi

Süper lig de şampiyonluk yarışı içinde olan sarı lacivertli takım Fenerbahçe 51 puan ile lider Galatasaray’ ın ardından ikinci sırada yer alıyorlar.

Sezona Şampiyonlar liginde ön eleme oynayarak başlayan sarı kanarya Portekizli teknik adam Jorge Juses ile Avrupa kupalarına iyi başlamamıştı.

Şampiyonlar liginde ön eleme maçlarında Ukrayna ekibi Dinamo Kiev ile karşı karşıya gelen Fenerbahçe ön eleme turunu geçemeyerek UEFA Avrupa ligine düşmüşlerdi.

UEFA Avrupa ligin’ de ise sarı lacivertli takım grup aşamasını lider bitirerek adını son 16 tur da ki takımlar arasında yazdırmış olsa da eşleşme de Sevilla ile karşı karşıya geldiler. Son 16 turu ilk karşılaşmasında rakibine 2 – 0 mağlup olan Fenerbahçe tur şansını ikinci karşılaşmaya bıraktılar.

Şampiyonlar Ligi Ön Elemede Elendiler

Sarı lacivertli takım Şampiyonlar ligine katılabilmek için bu sezon ön eleme oynamak zorunda kaldılar.

Ön eleme’ de Ukrayna ekibi Dinamo Kiev ile karşı karşıta gelen Fenerbahçe ilk karşılaşmada 0 – 0 ikinci mücadele de 2 – 1 kaybedince UEFA Avrupa ligine düşmüş oldular.

Uefa Avrupa Liginde Grup Aşaması Lider Tamamladı

UEFA Avrupa Ligin’ de boy gösteren sarı lacivertli takım Fenerbahçe tecrübeli hocası Jorge Juses ile iyi bir performans sergileyerek B grubunu lider olarak tamamlamış oldular.

Avrupa’ da kupası bulunmayan tecrübeli teknik adam Jorge Juses sarı lacivertli takım ile hem süper lig hem de Avrupa ‘ da ilk kupasını kazanmak istiyordu.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligin’ de B grubun da Rennes, AEK ve şampiyonlar ligi ön elemesinden eşleştiği Dinamo Kiev ile aynı grupta mücadele ettiler.

Zorlu grupta sarı lacivertli takım kadro ve teknik heyet kalitesi olarak diğer takımlardan üstündü.

Sarı lacivertli takım grup aşamasında çıktığı 6 karşılaşmadan 4 galibiyet 2 beraberlik alarak mağlubiyetiz grubu lider olarak tamamlamış oldular.

Grubu lider olarak tamamlayan sarı lacivertli takım adını direkt olarak son 16 turunda ki takımlar arasında yazdırmayı başardılar.

Sevilla Karşısında Jorge Juses Daha Cesur Olmalıydı

Sarı lacivertli takım son 16 turu mücadelesinde önce den iki kez karşılaştığı İspanyol ekibi Sevilla ile tekrar bu kez UEFA Avrupa liginde yolları keşişti.

İlk karşılaşmada deplasmanda rakibine karşı iyi bir oyun ortaya koysa da girdikleri gol pozisyonları değerlendiremeyince sahadan 2 – 0 mağlup olarak ayrıldı. Tecrübeli teknik adam Juses kadro kurulumunda biraz daha cesur davranması gerektiğini düşünenlerdenim. Arda Güler ‘in maçın ikinci yarısının basında İrfan ‘in yerine daha erken oyuna atılabilirdi.

Büyük zorluk derecesi yüksek maçlarda tecrübesini ortaya koyamayan Juses belki de bu yüzden başarılı olmakta zorlanıyor.