YETENEĞİNİ KULLANAMAYAN EMRE MOR

1997 doğumlu Emre Mor futbol kariyerinde büyük umutlar ile her gittiği takımda başarılı olması beklenen futbolcu hiçbir zaman bu beklenen seviyeye gittiği hiçbir takım da yakalayamadı.

Emre Mor futbol kariyerine bakıldığında Danimarka da Brönshöj Boldklub II takımı ile başlarken yeteneğini keşfeden Alman ekibi B. Dortmund genç oyuncuyu hemen kadrosuna direk A takım seviyesine almışlardı.

Alman ekibi B. Dortmund ‘da şans da bulmasına rağmen beklenen verimi yapamadı. B. Dortmund gibi bir takımın genç oyuncudan vaz geçmesi aslında kariyerinin de nasıl gideceğini göstermiş oldu.

B. Dortmund bir yerde de Emre’nin beklenen seviyeye çıkamayacağını anladıktan sonra akıllıca bir hamle ile hemen İspanyol ekibi Celta Vigo’ ya satarak oldukça akıllıca bir hareket yapmış oldular ki hem de kar elde ederek göndermişlerdi.

İspanyol ekibinde ise beklendiği gibi kötü bir sezon geçiren Emre Mor artık kariyerine kiralık olarak farklı takımlarda gezerek Celta Vigo yüksek bonservis bedeli ödeyerek kadrosuna kattığı genç oyuncu için hem kadroda yer açmak hem de yıllık ücretinden kurtulmak için de böyle bir yolu tercih ettiler.

EMRE MOR BASİT OYNAMAYI VE OYUN MANTELİTESİNİ GELİŞTİREMEDİ

emre mor

Emre Mor çalım üzerine kurulmuş bir futbolcu. Süratli ve çalım ata bilme yeteneğinin olduğuna inanan Emre aslında bunların hiç birisine doğru yapmadığı sürece sahip olamayacak.

Alman devi B. Dortmund gibi bir takımda oyun mantalitesini geliştiremeyen bir oyuncu hangi takıma giderse gitsin hiçbir zaman beklenen istenen performansı yakalaması çok zor.

Futbolu öğreneceği yer B. Dortmund ‘da bile geçirdiği sürede değişim gösteremeyen bir futbolcu içinde çok ta beklenti içinde olmamak lazım.

Avrupa’ nın en iyi genç futbolcu yetiştiren kulübü B. Dortmund ‘dan disiplinsizliği yüzünden takımdan gönderilmesi her şeyi açıklıyor.

Her şeyin saf yetenek olmadığını bir kez daha kanıtlayan Emre Mor en büyük eksiklikleri geri planda kalması beklenen seviyeye çıkamaması için birçok neden sıralaya biliriz.

Oyun okumayı, oyun bilgisi, bir sistem içinde futbol oynamayı ve aslında en önemlisi futbolun sırf yetenek ile değil bu yeteneği düşünerek oynamaya başladığında beklenen seviyeler de bir futbolcu ola bilirdi. Bunları futbolun okulunda B. Dortmund ‘da geliştiremeyen bir futbolcu dan çok fazla performans beklemekte anlamsız olur.

EMRE MOR ÜMİT VEREN YILDIZ ADAYINDAN YILDIZ OYUNCU OLMADI

Futbol yeteneği oyun bilgisi gibi yeteneklerinin dışında Mental anlamda da sorunlar yaşayan bir futbolcuydu.

Disiplinsiz tavırlarından dolayı Alman ekibi B. Dortmund‘dan gönderilen Emre Mor bu disiplinsiz tavırlarını gideremedi.

Uzun sürede gittiği takımlardan süre alamayan Futbol dahi oynayamayan Emre Mor Fatih Karagümrük’ te biraz genç teknik adam Farioli’ nin dokunuşlarının yettiği kadar birkaç akıllı işler yaptığını da gördüm.

Kayserispor deplasmanında doğru presi ile kazandığı top sonrasında pası ile gol gelmesi gibi birkaç doğru hareket göre bilmiştik.

Beklenen seviyeye çıkamaması Emre Mor için büyük kayıp olsa da bunu o kadar da çok kafaya taktığını düşünmüyorum.