Arda Güler Övgülerinde Emre Mor Vurgusu

Bu sezon Fenerbahçe formasıyla boy gösteren Arda Güler, üstün yetenekleriyle taraflı tarafsız herkesi heyecanlandıran bir oyuncu. Emre Mor gibi çok genç bir yaşta futbol sahasına çıkan ve futbolseverleri yetenekleriyle büyüyen 17 yaşındaki yetenekli oyuncu ile alakalı olarak ulusal ve uluslararası basında yer alan haberlerde dikkat çeken bir durum söz konusu. Her iki basın da Arda’yı övgüye boğarken bu övgülerde Fatih Karagümrük’ün 24 yaşındaki yıldızının yarattığı hayal kırıklığına değinmeden geçmiyorlar.

Büyük Yetenekler

Bu sezon Süper Lig’de bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan Fenerbahçe’de sezonun en büyük kazanımlarından birisi kuşkusuz geçen sezon profesyonel sözleşme imzalanan Arda Güler.

Bu sezon hem Vitor Pereira yönetiminde hem de İsmail Kartal yönetiminde çubuklu formayı sırtına geçiren 17 yaşındaki oyuncu, gösterdiği yetenekleri ve oyun zekası sayesinde izleyenleri kendisine hayran bıraktı.

Sahada kalabildiği kısıtlı sürede Fenerbahçe hücumlarının lideri haline gelen Arda Güler’in yeteneklerinden etkilenmeyen bir futbolsever yok. Bununla birlikte bu başarılı performans bir dönem aynı Arda gibi parlak bir performans gösteren ve şu an Fatih Karagümrük’te forma giyen Emre Mor’u da ister istemez hatırlara getirdi.

Zira 24 yaşındaki oyuncu da kendisini Türk futbolseverlere ilk olarak tanıttığında tıpkı Arda Güler gibi çok büyük bir heyecan yaratmış ve oyuncuya Türk Messi gibi lakaplar takılmıştı. Ancak Emre Mor’un kişisel hayat tercihleri onun o büyük yeteneklerini bir türlü sergileyememesine ve potansiyelini gerçekleştirememesine neden olmuştu.

Bu bağlamda Arda Güler konusunda da ister istemez yoğurdu üfleyerek yiyen bir futbol güruhu söz konusu. Ancak Fenerbahçe’nin 17 yaşındaki yıldızının gerçekten çok olgun bir oyun tarzına sahip olduğunu dile getirmekte de fayda var.

Bir Zamanlar

Tıpkı Arda Güler gibi Emre Mor da yeşil sahalara çıktığı ilk dönemde oldukça büyük bir heyecan yaratmış ve hatta o dönem Milli Takım teknik direktörü olan Fatih Terim oyuncunun Türkiye Milli Takımı’nda forma giyebilmesi adına yoğun uğraş vermişti.

Mor’un babasının o dönemde cezaevinde olması nedeniyle Norveç’e kadar gidip özel izin alınmış ve oyuncu Milli Takım’a kazandırılmıştı. Ancak Emre Mor ne yazık ki kendisinden beklenenlerin çok altında kaldı ve Milli Takım’a da hasret düştü.

Bununla birlikte Arda Güler konusunda yorum yapanların büyük bir çoğunluğu iki oyuncuya dair kıyaslamalarda ilk olarak Arda’nın oyun bilgisine dikkat çekiyorlar. Gerçekten de Arda Güler oyunu çok iyi bilen bir oyuncu gibi hareket ediyor ve bu durum onun yeteneklerinin çok daha görünür ve etkili olmasını sağlıyor.

Emre Mor bu konuda eksikliği hâlâ daha hisseden bir oyuncu ve karar mekanizmasını geliştirmesi gerektiği kesin. Ancak Emre’nin Arda kadar yetenekli bir oyuncuyken bu kadar sıkıntı yaşaması Arda için önemli bir öykü olabilir.