Emre Mor’un Sakatlık Geçmişi

 Türk futbolunun şu anlık performansı üzerinden değerlendirilecek olursa kayıp yeteneği olarak nitelendirilen yıldızlarından Emre Mor, kariyeri boyunca pek çok sakatlık yaşadı. Bu sakatlıklar her zaman çok ağır sakatlıklar olmasa da 24 yaşındaki oyuncunun kariyerini bir hayli sekteye uğratan faktörlerden birisi oldu.

Sık Sakatlık

Oldukça üstün yetenekleri olmasına rağmen hem teknik hem de zihinsel sıkıntılar nedeniyle bir türlü istenilen patlamayı yapamayan Emre Mor, kariyeri boyunca birçok sakatlık yaşadı.

Transfermarkt’ın verilerine göre ilk sakatlığını Borussia Dortmund’da yaşayan Emre Mor, 9 Ocak 2017 ve 30 Ocak 2017 tarihleri arasında sırt problemleri yaşadı. Bu esnada 2 maçı kaçıran oyuncu, döndükten sadece 2 hafta sonra tekrar sakatlandı. Bu sefer kas problemleri yaşadığı belirtilen Emre Mor, 13 Şubat’tan 23 Şubat’a kadar sahada olamadı. Aynı sezon içerisinde bir kez de hastalanan yetenekli oyuncu, 17 gün boyunca yeşil sahalarda yeteneklerini sergileyemedi. Emre, 2016/2017 sezonunda toplamda 9 maçı sakatlıkları nedeniyle kaçırmış oldu.

2017/2018 sezonu ise Emre Mor için tam anlamıyla bir kâbustu. Yaz hazırlık döneminde lif sakatlığı yaşayan Emre Mor, 15 gün sakatlık yaşadığı için sezona iyi bir giriş yapamadı. Transfer sezonunun son günlerinde İspanyol ekibi Celta Vigo’ya transfer olan yetenekli oyuncu, Celta Vigo ile ilk sezonunda toplam 76 gün sakatlıklarla uğraştı. Emre Mor’un bu süreçte kaçırdığı maç sayısı ise 8 maç olmuştu.

2018/2019 sezonunu tek sakatlıkla geçiren Emre Mor, bileği burkulduğu için sezonu erken kapattı. 18 Nisan 2019 günü sakatlanan oyuncu, 19 Mayıs 2019’a kadar sahalarda olamadı. Emre bu süreçte 6 maç kaçırmış oldu.

2019/2020 sezonunda kiralık olarak Galatasaray’a transfer olan Emre Mor, Sarı Kırmızılı ekipte hastalık nedeniyle 5 günde 2 maç kaçırmış oldu. Emre Mor’un Galatasaray’da tutunamamasının sebebi sakatlıktan daha çok performansından kaynaklıydı.

2020/2021 sezonunda Celta Vigo ile tekrar başlangıç yapan 24 yaşındaki oyuncu, yine 76 gün sakatlık yaşadı ve bu 76 günde kaçan 13 maça sebep oldu. Bu sezonun başında Fatih Karagümrük’e transfer olan yetenekli kanat, sezon başında yaşadığı sakatlık nedeniyle sezonu geç açmıştı. Devre arasında yine hastalanan Emre Mor, 2 maç da bu nedenle kaçırdı.

İnce Sıkıntı

Emre Mor’un kariyerinde istenilen patlamayı yapamamış olmasının en net sebebi sakatlıkları değil kendi yapısıydı. Bununla birlikte oyuncunun bu kadar sık sakatlanmış olmasında da onun yapısını işaret eden bir durum var.

2016/2017 sezonundan bu yana Avrupa’da izlediğimiz oyuncunun 6 sezon içerisinde 5 kere hastalanmış olması da tam olarak yetenekli oyuncunun futbol yaşantısına ne kadar önem göstermediğinin bir kanıtı.

Grip nedeniyle dahi birçok maç kaçıran Emre Mor, çok şükür bu zamana kadar herhangi bir ağır sakatlık yaşamadı. Zira bu durum onun adına normalden çok daha geç bir geri dönüşü beraberinde getirebilirdi.