Emre Mor’un Dortmund Günleri

Dünya’da en ünlü olan genç yıldız futbolculardan birisi olarak görülen Emre Mor, 2016-2019 sezonları arasında kariyerinin zirvesine ulaşmıştı. Bu sezonlar arasında İspanya’da Celta Vigo’da ve Almanya’da Dortmund’da forma giymiş olan futbolcu daha sonra Türkiye’nin Galatasaray’ına kiralanmıştı. Galatasaray’a gelmesiyle hesaplanan piyasa değeri her geçen gün düşen futbolcu, Dünya kamuoyunda yakaladığı yükselişi Türkiye’deki yükselişiyle yer değiştirmişti.

2019-2020 sezonunda Galatasaray forması ile bir devre boyunca forma giyen futbolcu, bu dönemde güncel piyasa değerinde bir düşüşe sebep oldu. Türkiye’de taraftarlar tarafından büyük takdir görse de Dünya taraftarları arasında unutulmaya başlayan futbolcu, Türk takımları tarafından hala daha gelecek vaat eden hatta Dünya yıldızları arasında yer bulabilecek kadar yetenekli olan bir futbolcu olarak görünüyor.

Özellikle 2021-2022 sezonunda Karagümrük takımında yaptığı etkileyici oyunculuklarla herkesin dikkatini yeniden üstüne çeken futbolcu, gelecek sezon şampiyonluk isteyen 5 yıldızlı Fenerbahçe kulübünün 6’ncı yıldızı olarak takıma katıldı. 2 Temmuz’da imzalanan sözleşme ile futbolcu 3 yıllığına kendisini sarı lacivert renklere bağladı.

Forvet veya sağ kanat mevkiinde oynayabilen Emre Mor’un güncel piyasa değeri bugünlerde 1.7 milyon Euro olarak görünüyor. Futbolcu kariyerinin ilk zirvesine ulaştığı Avrupa günlerinde ise 5 milyon Euro civarında güncel piyasa değerine sahi olabilmişti. Hatta 2016 senesinde Dortmund henüz 18 yaşındaki bu futbolcu için Nordsjaelland takımına 9.75 milyon Euro bonservis bedeli ödemişti. Daha sonra Dortmund’da iyice yıldızı parlayan futbolcu, 19 yaşındayken Celta Vigo tarafından 13 milyon Euro’luk bonservis bedeli ile renklerine katılmıştı.

Emre Mor’un Dortmund Macerası

Danimarka’da yetişen Türk futbolcu Emre Mor, henüz 18 yaşındayken dünyanın en rekabet dolu liglerinden Bundesliga’nın en güçlü ekiplerinden olan Borussia Dortmund’da mücadele etmeye başlamıştı. Genç futbolcu tüm bu büyük birleşimlerin yarattığı strese rağmen oldukça soğukkanlı ve başarılı bir sezon geçirmişti.

Dortmund’un ligi üçüncü olarak bitirdiği 2016/2017 sezonunda Emre Mor’u renklerine bağlamış ve toplamda 19 farklı maçta sahaya çıkmasına izin vermişti. Bir efsanenin doğuşuna yol vermek isteyen Alman temsilcisi Mor’un, toplamda 694 dakika sahada kalmasına izin vermişti.

Hırsı ve mücadeleci ruhuyla dikkat çeken 18 yaşındaki sağ kanat bu süreler içerisinde 1 gol ve 2 gol pası yapma fırsatı bulmuştu. Tek golünü Darmstadt takımına karşı atan futbolcu ayrıca bu takıma karı yapılan maçta bir adet de asist yapmıştır. Ayrıca asistlerinden birisini de Hamburg takımına karşı yapılan maçta yapmıştır.

Türkiye A Milli Takımı Performansı

Emre Mor 2016/2017 sezonunda Dortmund ile birlikte Bundesliga’da mücadele ederken bir yandan da Türkiye A Milli takımında performans sergiliyordu. Milli forma ile 3 dostluk ve 8 adet de Dünya Kupası Elemeleri maçına çıkan Emre Mor, dostluk maçlarının Moldova ile yapılan maçında 1 gol atma şansı elde etmiştir.

Futbolcu Dünya Kupası eleme maçlarında da toplamda 2 adet asist yapmayı başarmış futbolcu, genç yaşına rağmen Milli takımın sevilen ve başarılı görülen futbolcularından birisi olarak adını andırmayı başardı. Futbolcu özellikle 90 dakika boyunca sahada durduğu Ukrayna ve İzlanda maçlarında takdire değer bir performans sergiledi.