Emre Mor’un Zorlu Yaşamı

Bu sezon Fatih Karagümrük formasıyla çok iyi bir performans gösteren Emre Mor, belki de kariyerinin en başından bu yana kendisinden beklenen seviyelerine nereler olduğunu anladı. 24 yaşındaki yetenekli oyuncu geçtiğimiz aylarda TRTSPOR’a yaptığı açıklamalarda pişmanlık duyduğu meseleleri, kendisine gelen ikinci şansı ve bundan sonra yapmak istediklerini dile getirmişti. Bununla birlikte futbol otoritelerinin birçoğunun Emre’nin kariyerinin ilk dönemindeki başarısızlığını açıklamak için kullandıkları hayat hikâyesi oldukça çarpıcı ve kariyerinin başındaki bir çocuk için oldukça zordu.

Zorlu Süreç

Bu sezon Süper Lig’de Fatih Karagümrük forması altında kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçiren Emre Mor adına iyi şeyler olduğunu dile getirmek gerekiyor.

24 yaşındaki oyuncu artık belirli bir yaşa gelmiş olmanın verdiği olgunluğu ve sakinliğini kullanarak iyi işler çıkartıyor ve futbolseverlerin dikkatini çekiyor. Öte yandan Türk futbolseverlere ilk olarak Milli Takıma seçildiği 2016-2017 yıllarında kendisini tanıtan Emre’nin bu zamana kadar bir patlama yapmak bir yana dursun hayal kırıklığı yaratmış olmasının ailesine dair sebepleri de var.

Danimarka’da doğup büyüyen bir çocuk olan Emre’nin annesi Danimarka, babası Türkiye asıllı. Öte yandan 24 yaşındaki yetenekli oyuncunun babasının hapishanede olduğu biliniyor. Nitekim Emre Mor normal şartlar altında Danimarka vatandaşlığını seçen ve eğer iyi bir performans göstermiş olsa Danimarka Milli Takımı’nda forma giymesi beklenen bir oyuncuydu.

Ancak o dönem Futbol Direktörü olarak görev yapan Fatih Terim, böyle bir yeteneğin Türkiye’de forma giymesi gerektiğini düşündü ve Emre Mor ile alakalı olarak zorlu bir süreç başladı. Alt yaş gruplarında Milli Takım değişikliğine gidilebildiği için ilk olarak Emre Mor’un Türk vatandaşlığını seçmesi gerekiyordu.

Fakat burada da problem Emre’nin vasisi olan babasının hapiste olmasıydı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun devreye girmesiyle birlikte hapiste olan babadan ıslak imza alındı, Emre Mor Türk vatandaşlığına geçirilmesi adına ikna edildi ve bundan sonrasında da alt yaş gruplarına alındı.

EURO2016’da Milli Takım performansıyla kendini tanıtan Emre sonrasında hep problemli bir kariyer geçirdi ancak işin bu tarafı belki de çok fazla konuşulmadı.

Gelişimin Değeri

Türk futbolcuların gelişiminde de zaman zaman sıkıntılı durumlar yaratabilen aile faktörü, Danimarka’da doğup büyüyen Emre Mor adına da ne yazık ki kendini gösterdi. Yaşananların ve sürecin detaylarını daha yakından takip eden gazeteciler Emre Mor ile alakalı bu hayal kırıklığının tahmin edilebilir olduğunu ve ailenin bu bağlamda çok etkili olduğunu her fırsatta dile getiriyorlar.

Öte yandan Emre Mor adına işler artık daha iyi durumda. Volkan Demirel teknik direktörlüğünde kendisine gelen 24 yaşındaki oyuncu Fatih Karagümrük forması altında kariyerinde ilk kez üç gol attığı bir maçı dahi oynadı.

Buradan sonra tekrar Avrupa’ya dönmek isteyen Emre Mor’un şimdi Fenerbahçe’de kendini kanıtlamaya ihtiyacı var.