Fatih Karagümrük’te Yükselişe Geçenler

Süper Lig’in yeni sayılabilecek yüzlerinden biri olan Fatih Karagümrük, lige yükseldiği günden bu yana gösterdiği performansla kendine has bir yerde duruyor. İstanbul temsilcisi, az sayıda ama tutkulu taraftarı, kadrosunda barındırdığı şöhretli isimler ve teknik direktör tercihleri konusunda oldukça ilginç bir yapıya sahip. Francesco Farioli’nin kendini Türk futboluna tanıttığı takım olan Fatih Karagümrük’te artık Volkan Demirel bulunuyor. Volkan Demirel dönemine dair inceleme yapabilmek adına biraz daha beklemek gerekir ancak çiçeği burnunda teknik direktör döneminde yükselişe geçen 2 oyuncunun performansından bahsetmek gerekiyor.

Emre Mor’un Dönüşü

Yükselişe geçen oyunculardan ilki kuşkusuz Emre Mor. 24 yaşındaki oyuncu, kariyerinin uzun bir süreden bu yana geçirdiği olumsuz seyri en azından şimdilik durdurmayı başarmış gibi görünüyor.

Emre Mor çok yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen bu yeteneklerini istikrar ve disiplinle buluşturmayı başaramadığı için iyi bir gelişim kaydedemedi. Kariyerinde bulunduğu her takımda problem yaşayan ve bazen de yaşatan bir oyuncu olarak anıldı.

Futbol sahnesine erken çıkmanın ağırlığını taşımak konusunda da problemler yaşayan Danimarka asıllı oyuncu, 19 yaşını doldurmadan girdiği Milli Takıma 5 seneden bu yana seçilemedi. Ancak Fatih Karagümrük Teknik Direktörü Volkan Demirel’in geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda ifade ettikleri Emre Mor’un olumlu seyrine dair ipuçları da verdi.

Zira Volkan Demirel’in ifadelerine göre Emre Mor Milli Takım’a geri dönebilecek kapasiteye ve en azından şu anlık performansa sahip. Son haftalarda gerçekten göze çarpan derecede iyi bir performans sergileyen Emre Mor’un kritik bir dönemden geçen Milli Takım’a kısa vadede seçilme şansı pek de yüksek değil. Ancak Emre Mor’un artık kendisini bu gibi hedeflerle motive edip buna göre bir gelişim kaydetmesi gerekiyor.

24 yaşındaki kanat oyuncusu, 18 maçta 2 gol ve 1 asistlik performans sergiledi. Emre Mor, Volkan Demirel dönemindeki Fatih Karagümrük’ün değişilmez parçalarından biri haline gelmiş durumda.

ISTANBUL, TURKIYE- FEBRUARY 5: Salih Dursun of VavaCars Fatih Karagumruk celebrates after scoring a goal during Turkish Super Lig soccer match between VavaCars Fatih Karagumruk and Oznur Kablo Yeni Malatyaspor in Istanbul, Turkiye on February 5, 2022. (Photo by Isa Terli/Anadolu Agency via Getty Images)

Salih Dursun’un Küllerinden Doğuşu

Volkan Demirel döneminin belki Emre Mor’dan daha da iyi performans gösteren diğer oyuncusu ise Salih Dursun oldu.

Sezon başında kulüpsüz durumdayken Fatih Karagümrük ile sözleşme imzalayan 30 yaşındaki sağ bek, Volkan Demirel gelene kadar süre dahi alamamıştı. Volkan Demirel geldikten sonrası ise Salih Dursun için bir peri masalı oldu.

Volkan Demirel’in takımdaki ilk maçı olan Fenerbahçe maçında görülen 2 kırmızı kart nedeniyle de süre alamayan Salih Dursun, 19’uncu haftada oynanan Alanyaspor maçıyla birlikte ilk süre bulmaya başladı.

90 dakika süre aldığı ilk maçta Çaykur Rizespor karşısında 1 gol ve 1 asistlik katkı sağlayan 30 yaşındaki sağ bek, takımına 3 puanı getiren oyuncuydu. O maçtan sonra her maçta 90 dakika oynayan Salih, 24’üncü haftada oynanan Yeni Malatyaspor ile oynanan ve 1-0 kazanılan maçta da tek golün sahibiydi.

Volkan Demirel’in oyun tarzı, potansiyeli ve geçmişi tartışılabilir ancak en azından şu anlık 2 oyuncuyu futbola döndürebildiğini söylemek abartılı olmayacaktır.