Emre Mor ve Milli Takım Tartışmaları

Kayserispor maçında attığı 3 gol Emre Mor’u futbolun ve basının gündemine bu sefer olumlu bir şekilde taşırken maçın oynandığı gün Milli Takım kadrosu açıklanmış ve 24 yaşındaki oyuncunun kadroya alınmadığı görülmüştü. O dönem oyuncunun nasıl bir performans sergilemeye devam edeceği merak konusuydu ve yetenekli oyuncu bu performansı sezon sonuna kadar taşımayı başardı. Ancak Uluslar Ligi için toplanacak Milli Takım kadrosunda yine yetenekli oyuncunun adının yazılmaması Süleyman Hurma ve Fatih Karagümrük camiasını küplere bindirmeye devam ediyor.

Bu Çocuk Hak Ediyor

Bu sezon Süper Lig ekibi Fatih Karagümrük ile el sıkıştıktan sonra çok uzun bir süredir düşüşte olan kariyerini toparlama fırsatı bulan Emre Mor ile alakalı olarak her zaman olduğu gibi bir tartışma sürüyor.

24 Mart tarihinde oynanan maçta Portekiz’e 3-1 mağlup olarak Dünya Kupası’na gitme hayallerini ertelemek zorunda kalan Türkiye Milli Takımı’nda teknik direktör Stefan Kuntz’un kadro tercihleri tartışılmaya başlamış ve bu maç Alman teknik adam adına bir kırılma noktası haline gelmişti.

Sol kanat bekinde Berkan Kutlu’nun değerlendirilmesi, üçlü savunma tercihinin en önemli noktalarından biri olan orta sahada Hakan ve Orkun’dan oluşturulan tandem ve oyuncu değişiklikleri Alman teknik direktöre yöneltilen eleştirileri arttırmıştı.

Bununla birlikte her zaman olduğu gibi hem aday kadroda hem de maç sonrasında bazı oyuncuların neden değerlendirildiği veya değerlendirilmediği bu maçtan sonra da tartışıldı. Kadroya alınmasına rağmen süre bulamayan Abdülkadir Ömür ve Kayserispor karşısında attığı 3 golle ne kadar formda olduğunu gösteren Emre Mor bu tartışmaların aktörleri olan 2 oyuncu olmuştu.

Sezon Trabzonspor’un şampiyonluğuyla tamamlanırken Fatih Karagümrük de Volkan Demirel yönetiminde dikkat çeken bir performans ortaya koydu. Bununla birlikte bu başarılı performansın en büyük aktörlerinden birisi de kuşkusuz Emre Mor oldu.

İlk olarak artık sahaya odaklanacağını gösteren yetenekli oyuncu sezonun ikinci yarısında da bu durumun sürekli olarak devam edeceğinin sinyallerini verdi. Sezonun en başarılı performanslarından birini ortaya koyan Emre Mor’un Uluslar Ligi için toplanan Milli Takım kadrosunda kendine yer bulamaması camiayı gerçekten küplere bindirmiş durumda.

5 Sene

Bununla birlikte Milli Takım formasını sırtına çok erken geçiren oyunculardan biri olan Emre Mor, 2017 senesinden bu yana hiçbir Milli Takım müsabakasında Ay-Yıldızlı forma giyme şansını yakalayamadı.

Her geçen gün daha da büyüyen hasretini dindirmek adına çalışmalarına devam eden 24 yaşındaki yetenekli oyuncu son haftalarda gösterdiği performansını devam ettirmesi durumunda bu sene içerisinde kendine yer bulabilir görünüyor.

Bir bakıma bu Milli Takım durumu dahi Emre Mor’un kariyerinin bir özeti olarak nitelendirilebilir. Birçok oyuncunun Emre’nin şu andaki yaşında ilk davetini aldığı Milli Takım’a 24 yaşında bir oyuncu olarak 5 senedir katılamayan yetenekli oyuncunun bu bağlamda hataları oldukça fazlaydı.

Ancak herkes gibi Emre Mor da ikinci bir şansı hak ediyor ve gösterdiği olgun performansı olgun bir tavırla birleştirmesi durumunda Stefan Kuntz’un yetenekli oyuncuya bir şans tanımaması adına gerekçe söz konusu değil.